Temel olarak düşünecek olursak iq testinin ne olduğundan ziyade ne olmadığı ile ilgilenmemiz gerektiği gerçeğine varırız. İq testi ya da bir başka deyişle iq test olarak bilinen bu testlerin, salt zeka testi olmadığını en başından kabul etmemiz gerekiyor. Tabi ki zeka ile ilgili bir kavram ancak tam olarak bunu da karşılamıyor. 

IQ Testleri Hakkında

Zeka ölçümlemesi yapılırken sadece 1 testten çıkacak sonuca bel bağlamak, yapılacak en büyük yanlışlardan biri olur. Ne yazık ki birçok ebeveynin bu hataya düştüğünü görüyor ya da duyuyoruz. Zeka, durağan bir kavram değildir. Geliştirilebilir ve çalıştırıldıkça sürekli olarak güçlenir. Zeka becerilerinin temelinin neredeyse % 75’lik kısmı anne-babadan genetik olarak aktarılır. Geriye kalan %25 oranındaki kısmı ise düzenli egzersizler vasıtasıyla güçlendirilebilir. Yine aynı bilgiden hareketle, düzenli egzersiz yapılmadığında ise zeka becerilerinde ve dolayısıyla zeka seviyesinde düşüşler görülme ihtimali vardır.

IQ testlerinde sözel, mantık ve matematik odaklı zeka becerileri ölçümlenir. Yani eğer iq puanınız düşük ise görsel zeka becerileriniz de düşük olmayabilir. Bir başka deyişle, sözel, mantıksal ya da matematiksel alanlarda kötü olsanız bile belki de görsel zekanız ileri seviyede olabilir. Aynı şekilde işitsel zekanız da diğer insanlara göre yüksek olabilir. 

Buradan harekete bir kez daha net olarak şunu söyleyebiliriz: IQ testi yaptırırken sadece tek 1 sonuca bağlı kalmayın. Diğer becerilerin de üstüne giderek, etkili olduğunuz alanlarda kendinizi ya da çocuğunuzu geliştirmeye özen gösterin.

Iq Testi Hakkında Bilinmeyenler

IQ Nasıl Geliştirilir?

Daha önce de dediğimiz gibi zeka becerilerini düzenli egzersizlerle geliştirmek mümkün. Özellikle çocuklarda bu gelişim daha hızlı ve stabil hale getirilebilir. Gelin şimdi iq geliştirmek için bazı basit yöntemleri birlikte inceleyelim:

Rubik Küp Çözün: Mantıksal düşünme ve karar verme yetilerinin gelişiminde epey etkili olan bu oyuncak, çocukların çok ilgisini çekiyor. Üstelik bu oyuncak sayesinde çocuklar, birkaç hamle ötesini tahmin ederek zihinsel becerilerinin gelişimine katkı yapıyorlar.

MentalUP Egzersizleri Çözün: Tüm dünyada 6 milyondan fazla çocuk ve yetişkin tarafından kullanılan eğitici zeka uygulaması MentalUP’ın düzenli kullanılması durumunda zeka becerilerini geliştirdiği kanıtlandı. Merak edenler için, birçok alanda detaylı performans raporları da var.

MentalUP’ı hemen incele.

Bulmaca Çözün: Evet, yanlış duymadınız. Kare bulmaca, çengel bulmaca, sudoku gibi birçok bulmaca da zeka gelişimi ve iq geliştirme açısından yararlıdır.

Kendi Oyunlarınızı Üretin: Çocuğunuzun matematiksel ve mantıksal becerilerini geliştirebileceği ev oyunları üretin. Bu oyunların, çocuğunuzun da seveceği çerçevede olması gerektiğini unutmayın.

Ona Güvendiğinizi Belli Edin: Bütün çocuklar, anne-babaları tarafından pohpohlanmak ister. Ona güvendiğinizi belli etmekten çekinmeyin. Çok fazla abartmayın ama onu güveninizden mahrum da bırakmayın.

Puzzle Yapın: Birlikte yapacağınız puzzle ya da bir diğer deyişle yapbozlar, hem aile içi iletişimin gelişimine katkı sağlayacak hem de zihinsel becerileri geliştirme imkanı verecektir.