Kaliteli bir yaşam için bedenimizin önceliklerine ve ihtiyaç duyduğu şeylere özen göstermemiz gerekir. İnsan bedeni kaliteli yaşam için öncelik olarak beslenmeye dikkat eder. Çünkü beslenmeden kaynaklı sorunlar diğer hastalıkların zeminin oluşturur. Özellikle yetersiz beslenme gibi durumlar gelişim çağında ki çocukların ve artık bedensel gelişimini tamamlayıp bedenin yavaş yavaş gerilediği yaşlılar için ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Gelişme evresinde vücut çok fazla mineral ve vitamine ihtiyaç duyar. Dış yardımlarla alacağı vitamin ve mineralleri kullanarak kemik, beyin, kas ve diğer sistemlerinin gelişmesinde kullanır. Bu gelişmeler eğer sağlanamazsa ileriki yaşlarda sağlanması çok zor olur.

Yaşlılar için özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar vücudu daha fazla ayakta tutmak için besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesinden geçer. Hücreler yeterli seviyede beslenme sağlanarak yenilenmelerinde yardımcı olurken bağışıklık sistemini de ayakta tutar.  Önerilen besinler şunlardır:

  • Kalsiyum içerikliler,
  • Proteinler,
  • C vitamini,
  • E vitamini
  • A vitamini,
  • Az şekerli ürünler,
  • Doymuş besinler gibi çeşitli özelliklerde besinler tüketilmelidir.

Ayrıca Cushing Sendromu nedir, nasıl anlaşılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Yaşam İçim Spor

Kaliteli Yaşam Nasıl Sağlanır? - Kaliteli Yasam Icin Spor

Sağlıklı bir yaşam için spor en temel şartlardan biridir. Spor yapılarak iskelet ve kas sisteminin ihtiyaç duyduğu gerekli hareketler yapılır bu sayede kemikler daha da çok güçlenirken kireçlenmeden kaynaklı iskelet sorunları önlenirken, kasların güçlendirilmesiyle ileriki yaşlarda oluşabilecek kas sorunlarının önüne geçilir bu sayede kaliteli yaşam için gerekli olan en temel prensip sağlanır.

Yaz güneşinden cildimizi nasıl koruyabiliriz? Detayları da yazımızdadır.