Korona döneminde kanepe koltuk temizliği yapmaya çok daha fazla özen göstermek gerekiyor. Ev ya da ofislerde sıklıkla kullanılan kanepe ve koltuklar doğru şekilde temizlenmedikleri durumunda virüsün yayılmasına neden olabilmektedirler.

Koltuk Kanepe Nasıl Temizlenir?

Korona döneminde koltuk kanepe temizlemek için çeşitli temizlik ve dezenfektan ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Özellikle misafir gelip gittikten sonra, işyerindeyse müşteri ziyareti sonrasında kanepe ve koltuklarda virüs nüfuz etmemesi için bu temizlik yapılmalıdır.

Kanepe ve koltuklar için Arap sabunu kullanmak etkili bir yöntemdir. Sıcak su içine bir miktar Arap sabunu koyulması sonrasında yapılacak olan temizlik kanepe ve koltuktaki tüm bakterilerin yok olmasına neden olacaktır. Koltuk temizleme spreyi ya da sprey dezenfektanlar kullanmak da etkili bir temizlik imkânı sunar. Spreyi ya da dezenfektanı öncelikle koltuk veya kanepeye püskürtün ve daha sonra nemli bir bez yardımı ile ilgili bölgeyi temizleyin.

Bu temizleme yöntemlerinin yanında koltuk ve kanepelerde ulaşılması zor alanlar fazla bulunduğundan yastık kısımlarını çıkararak ara kısımları da silmeye ve elektrik süpürgesi ile temizlemeye dikkat etmelisiniz. Koltuk ve kanepelerde bulunan metal, ahşap gibi sert yüzeyleri de etkili temizlik ürünleri ile temizlemeye dikkat etmelisiniz.

Temizlik Yaparken Dikkat Edilecekler Neler?

Temizlik yaparken dikkat edilecekler özellikle tüm alanlara yönelik doğru bir temizlik yapıldığından emin olunmalıdır. Kanepe ve koltuklar farklı parçalardan oluşurlar ve bir kısımda temizlik yapılmaması, ihmal edilmemesi virüsün bulaşma ihtimalini güçlendirecektir. Temizlik ürünlerinin yüksek standartlarda olmasına da dikkat edilmelidir.