Muhabbet kuşu beslenmesi sağlıklı bir gelişim göstermesi için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Genelde yanlış yapılan beslenme yöntemleri ile kuşunuz hastalanabilir. Bundan dolayı sağlığı için ciddi riskler ortaya çıkacaktır.

Muhabbet Kuşunuzu Darı ile Besleyin

Muhabbet kuşunuzu doğal ve katkısız beslemek istiyorsanız, dal şeklinde satılan darı ile besleyebilirsiniz. Yazımızın kapak görselinde gördüğünüz gibi dal darıyı muhabbet kuşunuz çok sevecektir. Özellikle islah ve hasta olduğu dönemlerde darı ile beslerseniz kuşunuzun vücut fonksiyonları normale dönecektir. Hazır satılan yemlerde de darı bulunmaktadır. Ancak daha çok besleyici diğer tohumlardan da bulunmaktadır. Hazır yemlerle beraber düzenli olarak kuşunuza dal şeklinde darı verin. Böylece yerken daha fazla hareket etmiş olacaktır.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet kuşu beslemek için öncelikle hazır yemleri tercih edin. Genelde bu hazır yemler kuşlar için ideal olan besin değerini taşırlar. Muhabbet kuşu sahipleri tarafından genelde yan besinler verilerek kuşlarının bakımı yapılmaktadır. Özellikle meyve vermek yaygın bir alışkanlık olmasına rağmen son derece hatalı bir davranış biçimi olmaktadır. Çünkü muhabbet kuşlarının sık meyve tüketmeleri ishal gibi ölümcül hastalıklara neden olur.

Eğer meyve verilecekse bunun haftada bir kez olacak şekilde verilmelidir. Meyvelerin küçük parçalar halinde verilmesi öneriyoruz. Beslenme için bir diğer önemli nokta da kuşun suyunun temizliğidir. Çok fazla meyve ve sebze verirseniz ishal olacaktır. Muhabbet kuşu suyu günlük olarak değiştirilmelidir. Çünkü taze su her zaman kendisine çok daha sağlıklı yaşam sunar. Bayatlamış ve eskimiş su çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir.

Muhabbet kuşu beslerken aynı zamanda herhangi bir hastalık ile karşı karşıya kalırsanız, mutlaka veterinere başvurmanız da önemlidir. Genel olarak küçük hastalıklar ev ortamında tedavi ediliyor olsa da büyük belirtiler gösteren hastalıklar için veteriner tavsiyesi almak gerekir. Bu sayede kuşunuzun sağlığını en iyi şekilde sağlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?