Sağlıklı yaşamak için dengeli beslenme, yeterli uyku süresi ve düzenli egzersiz yapmak çok olumlu sonuçlar doğuruyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için eşsiz fırsatlar sunan bu eylemler kendinizi sağlıklı ve mutlu kılabilmek için rahatlıkla uygulayacağınız yöntemler oluyor.

Sağlıklı Yaşamak: Dengeli Beslenmek

Dengeli beslenmenin bağışıklık sistemi üzerine etkisi temel olarak metabolizmanın güçlü olması anlamına gelmektedir. Dengeli beslenme olarak ifade edilen durum günlük tüketilen besinlerin vücut için gerekli olan protein, yağ, vitamin, mineral, karbonhidrat gibi katkıları sağlayabilmesidir. Tek başına vücutta hiçbir öge yararlı olamamaktadır. Bu durumda dengeli beslenme sonucunda alınacak olan ve vücudun ihtiyacını karşılayacak ögeler bağışıklık sistemini güçlendirirler. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi hastalıklara karşı daha iyi direnç göstermeyi sağlayacaktır.

Yeterli Uykunun Bağışıklık Sistemine Etkisi

Bağışıklık sistemine uykunun etkisi en az beslenme kadar önemlidir. Uyku tüm canlılarda olduğu gibi insanlar için de vücudun dinlenmesi, yenilenmesi ve özellikle metabolizmanın güç kazanması için gerekmektedir. Yeterli sürelerde uyunmaması halinde vücut gerekli olan dinlenme ihtiyacını karşılayamadığı için güçsüz düşecek, bu durum da bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara karşı savunmasız hale getirecektir. Yetişkin bir insanın günlük ortalama 7 – 8 saat uyuması gerekmektedir. Bunun altında kalacak uyuma süreleri bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

Düzenli Egzersizin Bağışıklık Sistemine Etkisi

Düzenli egzersizin bağışıklık sistemine etkisi özellikle vücudun direncini arttırması açısından değerlidir. Egzersiz düzenli olarak yapıldığında kalp sağlığı güçlenir, kan basıncı düşer, vücut ağırlığı kontrol altına alır ve bunun yanında da genel olarak hastalıklara karşı daha dirençli olmak mümkün hale gelir. Kan dolaşımını desteklediği için bağışıklık sisteminde bulunan koruyucu hücreler vücutta serbest şekilde dolaşırlar ve işlemlerini bu sayede çok daha iyi yerine getirmiş olurlar.