Sıkışan ampul sökmek çoğu zaman zor olabilmektedir çünkü ampul yerine sıkıca sıkıştığından yuvaya ya da ampule zarar vermek istenmediği için zorlama yapılmamaktadır. Basit bir yöntem ile sıkışan ampulü yerinden çıkarabilirsiniz.

Sıkışan Ampulü Yerinden Çıkarma

Sıkışan ampulü çıkarmak için bir parça bant, bir kalıp sabun ya da patates kullanabilirsiniz. Ampulün kırılma ihtimali yüksek olduğundan sıkışan ampulü çıkarmaya çalışırken eldiven kullanılması tavsiye edilmektedir.

İlk olarak ise yapılacak şey ışığa giden elektriğin kapalı olduğundan emin olmaktır. Daha sonra elektriğin kapalı olduğundan emin olunca, bir bez ya da eldiven kullanarak ampulü duydan çevirmeyi deneyin. Ampul duydan çıkmıyorsa bu durumda bir parça bant kullanabilirsiniz. Bir parça bant kesin ve yapışkan kısımlarının içeriye dönük olacak şekilde daireye sarın. Ampulü de ilmeğin ortasına yerleştirin ve yanlarını da cama bastırın. Bu işlemi yaparken ampulün her iki yanında da fazla miktarlarda bant olduğundan emin olun. Daha sonra ampulü saat yönünde çevirin. Ampul kolayca yerinden çıkacaktır. Eğer ampul kırılırsa bu durumda duya sabun ya da patates yerleştirin ve orta kısma doğru bastırın. Ampul yerinden çıkacaktır.

Elbette sıkışmış ampulü çıkarmak için mutlaka sigortanın kapalı olduğundan emin olmalı ve diğer güvenlik önlemlerini de almaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde güvenlik açısından riskli durumlar oluşacaktır.