Balık, hem lezzeti hem de sayılamayacak kadar çok faydası ile yetişkinler kadar çocukların da bolca tüketmesi gereken besinlerden biri. Her ne kadar evde balık pişirmek kimisine göre zahmetli gibi görünse de, bazı püf noktalarına dikkat edildiğinde, hem balığı lezzeti ile hem de eve kokusu sinmeden pişirebilmek mümkün.

Lezzetli yemek tarifleri yanı sıra faydalı ve pratik birçok bilgiye de nelazimsa.carrefoursa.com blogunda yer veren CarrefourSA balık pişirirken evin kokmasını önleyecek püf noktalarını sizler için paylaştı.

Balık kızartırken mutfağa ve eve kokusunun sinmesini istemiyorsanız, kızarmış balık kokusunu önlemek için kızartma tavasına birkaç tane defne yaprağı koyarsanız etkisini görebilirsiniz. Kızartma yağının içine 1 dal maydanoz atmak veya

kızgın yağa 4 – 5 damla limon damlatmak da bir çözüm. Tüm bunlara karşı yine bir şekilde koku sinerse bu durumda sinen bu kokuyu gidermek için de bir çözüm var. Bir çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi bir kaba alıp kaynatarak kokuyu giderebilirsiniz. Ocakta limon yakmak da koku giderici bir çözüm olabilir.

Balık kokusunu ortamdan gidermek için bir diğer çözüm ise balığı kızartma işlemi bittikten sonra bir kap suda kaynatacağınız, limon, karanfil, tarçın, defne yaprağı karışımı. Bu karışım da ortama hoş kokulu verecektir. Ayrıca kaynayan suyun içine vanilya da konabilir. Teflon tavada kuru çay veya kuru kahve kavurmak da balık kokusunu giderebilecek bir yöntem.

Balık ayıklarken ellerinize, doğradığınız bıçağa da sinen balık kokusu rahatsız edebilir. Bu kokuyu çıkarmak için öncelikle soğuk su ile yıkayıp sonrasında ellerinizi ve bıçağı sirke veya limon ile ovabilirsiniz. Limonun hoş kokusu balık kokusunu bastıracaktır. Kaplarınıza balık kokusu sindiğinde ise sinen balık kokusundan kurtarmak için sirkeli suya kaplarınızı batırabilirsiniz.

Farklı ve pratik yemek tarifleri bulmak istiyorsanız ya da balık yemekleri ile sofralarınızı şenlendirmek için tarifler arıyorsanız, hepsini Carrefoursa blog sayfasında bulabilir, ihtiyacınız olabilecek birçok bilgi için nelazimsa.carrefoursa.com blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz. CarrefourSA, sizler için “ne lazımsa” diyerek günlük yaşantınızın her anında ihtiyaç duyabileceğiniz konularda yönlendirebilecek videolardan tariflere, püf noktalarından ilginç bilgilere kadar çok çeşitli video ve yazılara bloğunda yer veriyor.