Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan ev yapımı limonatayı evinizde doğal malzemeleriniz ile hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı limonata aynı zamanda sağlık açısından çok daha yararlıdır. Birkaç basit işlemle sizler de evlerinizin konforunda sağlıklı limonatalar yapabilir ve sıcak yaz günlerinde ferahlayabilirsiniz.

Evde Limonata Yapmak

Evde limonata yapımı çok basittir. İlk olarak limonların ve tercihe göre ekleyeceğiniz portakalların kabuklarını bir kap içerisinde rendelemeniz gerekmektedir. Kabukların üzerine yine tercihlerinize göre şeker ilave edebilirsiniz. Şekerle birlikte kabukları iyice ovun ve ödeşleştirin. Daha sonra kabukların üzerine sıcak su ekleyin ve şekerler eriyene kadar karıştırın. Kabuklarını rendelenmiş olan limon ve portakalların sularını bu karışım üzerine sıkın. Son olarak limon ve portakal özlerini bir süzgeç yardımı ile süzdürerek enfes limonatalarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Sağlıklı ev yapımı limonatalarınızı nane yaprakları ve limon dilimleri ile servis edebilirsiniz. Buz dolabına bekletilmesi ve buzlar ile servis edilmesi lezzetini arttırır. İhtiyacınız olan malzemeler su, limon ve şekerdir. Dilerseniz başka meyveler ekleyerek de tarifinizi renklendirebilir, enfes tatlara ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bu tarifi portakal suyu yapmak için de değerlendirebilirsiniz. Portakal suyu yapımında da limon yerine portakal kullanabilirsiniz. Gerek yaz aylarında gerekse kış aylarında lezzetli içecek tariflerini bu şekilde kolayca gerçekleştirebilirsiniz.