Et yemeği dendiğinde genelde ilk akla gelen et çeşidi tabi ki de kuzu etidir. Kuzu eti ile yapılabilecekler saymakla bitmez. Bir kuzunun her bir santimi başka bir öneme sahiptir. Kuzu kaburga, kuzu kıymadan yapılan adana kebap, köfte, kuzu çevirme, kuzu tandır, hele ki kuzu küşleme ve kuzu pirzola.  

Kuzu küşleme, her kuzunun sadece sırt kısmından ve sadece, her biri 2 parmak kalınlığında 2 parça çıkmaktadır. Bu nedenle de diğer et ürünlerine göre oldukça pahalıdır. E sonuçta nadir bulunan şey pahalıdır. Az bulunmasından ve fiyatının da yüksek olmasından dolayı, kilo yerine daha çok porsiyon veya adet olarak satılır. Bu iki parçanın her biri yaklaşık 100 gr. olan Kuzu Küşleme, kuzunun sırt kısmından çıkartıldığı için büyük başlardaki bonfilenin küçükbaşlardaki karşılığı olarak görülmekte ve kuzu bonfile olarak ta bilinmektedir. Not: Eğer daha önce kuzu küşleme görmediyseniz veya etten anlayan biri değilseniz her yerden kuzu bonfile almayın. Sadece işin uzmanı, bildiğiniz ve güvendiğiniz bir kasaptan alın. 

Kuzu deyince, ağızları sulandıran, her defasında bizlere bambaşka tarifler aratan, ama en iyisi, en lezzetlisi ızgarada olan kuzu pirzolayı unutmamak gerekir. Et yemekleri tarifi arasında en çok aranılan konulardan biridir kuzu pirzola tarifi. Arananlar listesinde bu kadar ön sıralarda olması bize kuzu pirzolanın, vazgeçilmez bir lezzet olduğunu göstermektedir. Kuzu eti genel itibari ile zaten yumuşak bir ettir, halk arasında lokum gibi et tabirinin tam karşılığıdır. Bu nedenle ki kuzu etini yumuşatma marinasyonu yerine sadece lezzet marinasyonu yapmanız yeterli olacaktır.  

Eğer ızgarada et yapacaksanız etinizin sulu ve yumuşak olması gerekir. Ayrıca etiniz kaliteli ve lezzetli de olmalıdır. Tüm bu özellikleri bir arada barındıran et ise tabi ki kuzu pirzoladır. Kuzu eti kendi başına çok ama çok lezzetli olabilir evet ama pişirmeden önce marine ederek daha lezzetli hale getirmeniz de mümkün. Et yemekleri tarifi ararken birçok kuzu pirzola tarifi bulabilirsiniz. Et marinasyonu tamamen sizin damak zevkinize kalmıştır.  

Birçok Et Yemekleri Tarifi arasında bulacağınız en yaygın kuzu pirzola tarifi; yarım çay bardağı zeytinyağı ile bir miktar karabiberi ve tuzu karıştırın. Bir kabın içinde ete iyice masaj yapmak ve hazır olan eti streç filme sararak en az yarım en fazla 24 saat buzdolabında bekletmek daha sonrasında da eti isteğinize göre ister mangalda ister tavada pişirmek en temel tariftir. Bu kuzu pirzola tarifi hem etinizin tadını korumanızı hem de daha fazla lezzetli olmasını sağlar.