Millet olarak severek yediğimiz yemeklerden biri de makarnadır. Özellikle pratik bir şekilde hazırlamasından dolayı makarna çalışan hanımlar ve öğrenciler için tercih nedenidir. Lezzetli bir makarna yapmak istiyorsanız, öncelikle hangi makarnaya hangi sos yakışır, hangi makarna hangi sosla servis edilir, bilmelisiniz. Makarnayı damak tadınıza göre domatesli, kıymalı, mantarlı, sebzeli, deniz mahsüllü, peynirli yapabilirsiniz.

Lezzetli bir köy makarnası erişte yapmak istiyorsanız, makarnayı suda haşladıktan sonra soğuk sudan geçirip süzün. Makarnanın üzerine bolca köy peyniri serptikten sonra üzerine tereyağı kızdırıp gezdirin. İsterseniz ceviz ve maydanozla makarnanızı süsleyebilirsiniz.

Makarna İtalya mutfağından kültürümüze geçen bir yemektir. Makarnanın pek çok çeşidini İtalyan mutfaklarında görmek mümkündür.

Düdük makarna pişirmişseniz, deniz ürünleri ile somon balığı, karides veya ton balığı ile sos hazırlayabilirsiniz.

Spagetti gibi ince uzun makarnalar için domates sosu hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağının üzerine rondodan geçirdiğiniz domatesleri koyup, isteğe göre birkaç diş sarımsak ilave edebilirsiniz. Maydanoz da koyduktan sonra sosunuz hazır demektir.

Burgu makarnalar için, sebzeli soslar idealdir. Sebzeli sos hazırlamak için, bir adet patlıcan ve bir adet yeşil biberi ince bir şekilde doğradıktan sonra tavaya alın. İçine birkaç diş sarımsak ilave ettikten sonra rondodan geçirdiğiniz iki domatesi ve bir kaşık biber salçasını ekledikten sonra sosunuzu hazır demektir.

Mantıya benzer etli makarnalara en çok yoğurtlu soslar yakışır. Yoğurtlu sos hazırlamak için yoğurdu çırptıktan sonra içine birkaç diş sarımsak rendeleyip koyun. Üzerine tereyağı koyduktan sonra makarnanız servise hazır demektir.

Mantı sevenler deniz kabuğuna benzeyen makarnadan mantı hazırlayabilir. Makarnaların içini mantının iç harcı ile doldurup makarnaları haşlayın. Suyunu süzdükten sonra sarımsaklı yoğurt ve tereyağı ile servis yapın.