Çocuklarda görülen gece işemesi olarak da bilinen altını ıslatma aslında gençlerde de görülebilen bir hastalıktır.
Çocuklarda çok görülen bu sorun aslında uykuda bilinçsizce yapılan bir kötü davranıştır. Çocukların altını ıslatma nedenleri ise, idrar için talimat veren sinirlerde oluşan sorun, hormonlarda yaşanan sorun, stres, idrar yolunda yaşanan enfeksiyon hastalığı, uyku apnesi, diyabet, kabızlık gibi sorunlar çocukların gece idrar kaçırmasına neden olmaktadır.
Altını ıslatma bazen de psikolojik olarak da kendini gösterir. Bunun için bir çocuk psikologuna danışmakta iyi olacaktır. Kardeş kıskançlığı, gece korkması gibi durumlar da çocuğun gece altını ıslatmasına neden olan etmenlerdir
Eğer bu sorun ciddi bir seviyede ise çocuk doktoruna gitmeniz sizin için iyi olacaktır. Ayrıca altını ıslatan çocuklar içinde bitkisel ilaçlarla tedavide bulunabilirsiniz. İlk bitkisel ilacımız ise tarçın dır. En etkili yol olarak bilinen tarçın tozudur. Ve ya çocuğunuza günde bir kez çubuk tarçın çiğnetilir. Amla adlı meyve çocuklar için en etkili doğal ilaç olarak bilinir. Amla adlı meyveyi ezin içine biraz zencefil ve bal katıp bunu çocuğunuz yatmadan önce yedirin ona bu onun için iyi bir yöntem olur.

Zeytinyağını biraz ısıtın, ısıttığınız bu zeytinyağının çocuğun alt karın kısmına yatmadan önce masaj yapınız. Bu çocuğun kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Elma Sirke asit dengesini sağlayan bir sirke çeşididir. Bu da çocuğunuzun sık sık idrara çımasına engel olacaktır. Çocuğunuza gece uyumadan önce yanında bulunun ki gece korkmasın bu da idrar kaçırmasına engel olacaktır.