Her anne bebeğinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesini ister. Bazı rahatsızlıkları önceden ön görmek de zordur. Doğuştan kalça çıkığı rahatsızlığında, kalça eklemini meydana getiren bütün kemikler birbirinden ayrı bir şekilde durmaktadır. Kalça ekleminde gelişen bu bozukluk anne karnında görülen, tek veya çift taraflı kalça çıkığı olabilen bir gelişme bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır. Bu nedenle bu rahatsızlığın diğer bir adı da gelişimsel kalça displazisi olarak da adlandırılmaktadır.

Kalça çıkığı önceden bazı durumlarda anlaşılabilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık ileride büyük sorunlara yol açacağından, bebekken çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Çıkık derecesi ağır olmayan bebeklerde, yürüyene kadar bu çıkığı anlamanız oldukça zordur. Anlaşılması güç bir durum olmaktadır. Bebeğinizi bir doktora göstermenizde fayda var öncelikle. Bu durum sırasında, çocuk doktorlarının bebeğinizi muayene ettiği takdirde durumu fark edebilmektedir.

Doğumda kalça çıkığının sebeplerinden bazıları da şöyledir. Anne karnındaki 12 ve 18. hafta ve son 4 hafta kalça çıkığı açısından önemli süredir. 12 ve 18. haftada hormonal faktörler ya da genetik faktörlerin etkisi vardır. Bu faktörler kas yapısının gevşek olarak oluşmasına sebep olduğundan dolayı bu hastalık oluşabilir. Doğum sonrasında gerçekleşen faktörlerden başlıcası ise yanlış kundaklamaktır. Kundaklamak bebeğin kalça ve dizlerindeki bükülmeyi bozar bu durum sonrasında ise kalça çıkığı rahatsızlığı oluşabilir. Kalça çıkığı hastalığı kız bebeklerde, erkeklere oranla 8 kat daha fazla görülmektedir.