Hamilelikte beslenme oldukça önemlidir. Gebelik döneminde annelerin gereksiz kalori alımından kaçınmaları ve sağlıklı beslenmeleri gerekir. Normal bir hamilelik sürecinde anne adayının genellikle 7 kilo ile 15 kilo arasında bir kilo almalıdır. Bu kilodan fazla alınan kalorilerin sağlıksız durumlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Çünkü hamilelik döneminde 15 kilonun üzerine çıkan annelerin bebeklerinin daha zayıf dünyaya geldiği bilinmektedir. Hamilelerde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Rahim içinde gelişimine devam eden bebeğin, büyük bir bölümü proteinden oluşmaktadır. Bu yüzden hamilelerde beslenme konusunda yüksek proteinli besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle tavuk, kırmızı et, hindi, balık gibi et ürünlerinin yanı sıra yoğurt, peynir ve süt ürünleri de mutlaka hamilelik döneminde tüketilmesi gereken yüksek proteinli besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca fındık, badem ve kuru baklagillerin de hamilelik diyeti sırasında tüketilmesinde fayda vardır.

Ayrıca çocuklarda sağlıklı zeka gelişimi için tavsiyeler ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

Bebeğin Zihinsel Gelişimi İçin Önemli Gıdalar

Annenin genel sağlığının korunmasının yanı sıra bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine de katkı sağlayan folik asidin besinlerden alınması gerekmektedir. Hamileler için bu konuda ıspanak, ceviz, kuru fasulye, buğday, mercimek gibi yiyecekler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeğin zihinsel gelişimini tamamlayan B12 vitamini için de peynir, balık ve süt tüketilmelidir. Kan yapımında önemli olan demir, tahin pekmez karışımı tüketilerek bol oranda alınabilir. Hamile besinleri arasında kuru üzüm ve kuru kayısı gibi yemişler de bulunmaktadır.

Hamilelik saç dökülmesi normal mi, nasıl engellenir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.