Bu stili ifade eden en güzel kelimeler sade, sıcak ve samimiden ibarettir. Köklerini provence denen bölgede üretilen mobilya ve mimariden alan bu dekorasyonda açık renk, masif oymalı mobilyalar, çiçek desenli kumaşlar, şık tasarımlı şamdanlar, ferforjeden yapılmış objeler taş duvar, klasik avizeler, şömine, chesterfield koltuklar ve pastel renklerin hakim olduğu huzur atmosterinin yaratıldığı bir dekorasyondur.

Country yumuşak detaylardaki mobilyalar ile doğanın renklerinden oluşan pastel ve toprak renklerinin hakim olduğu sıcak şık, basit, konforlu, keyifli bir tarzdır. Country tarzında kullanılan renkler beyaz, krem, ve toprak renkleridir. Aynı renklerin tonları ile kombinlenerek harika tasarımlar oluşturulmaktadır.

Koltuklar geniş ve konforludur, büyük kolçaklı oymalı ahşap işlemelidir. Döşeme kumaşları düz çizgili veya baharın yansıması olan çiçeklidir. Keten, chanel, kadife ve pamuklu kumaş genelde tercih edilir. Renkli yastıklarla rahatınız arttırılarak dekorasyonda uyumlu bir hal alır.

Doğallık ön planda olduğu için mobilyalarda doğal ahşap maun ve ceviz zevke göre tercih edilirken açık renkli ahşapta tercihler arasında kullanılır. Hasır ve bambu evin bir bölümünde kullanılarak farklı bir hava yaratılır.

Ferforjeden yapılmış kafesler, çiçeklikler seramik ve topraktan yapılmış aksesuarlar, ortamın sıcaklığını arttıran objelerdir. Yer döşemelerinde yumuşak hatlara sahip fazla renk içermeyen el işçiliği halılar koltuklarla uyum sağlar.

Duvarlarda açık renk hakimdir. Mint, mina, pastel pembe ve beyaz gibi renkler ile ferah, aydınlık ve havadar bir ortam yaratılır. Renk seçiminde kontrast önemli bir etkendir bunun için aynı rengin farklı tonları kullanılmaya dikkat edilmelidir. Mini çiçekli duvar kağıtları, doğal örme taş duvarın yapılması, tabiatı evinize taşımanızda etkilidir. Duvarlara anıları taşıyan çerçeveler ile süslemenizde country tarzının bir esintisidir. Aksesuarlar arasında olmazsa olmazı abajurdur.