Evlilik için sağlık raporu almak çiftlerden istenen belgeler arasında yer almaktadır. Bu rapor çiftlerin evlenmesinde herhangi bir sorun olmadığını gösteren bir rapordur. Bu sebeple sağlık raporunun evlenmeden önce mutlaka alınması gerekmektedir. 

Sağlık Raporu Nasıl Alınmaktadır?

Sağlık raporu evlilik için kesinlikle alınmalıdır. Bunun nedeni olarak çiftlerin cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığı olup olmadığının saptanmasıdır. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan muayene olunmadan kişiler haberdar olamaya bilir. Bu nedenle evlenmeden önce sağlık raporu zorunludur. Aynı zamanda evlenecek olan çiftlerden biri bulaşıcı hastalıkların taşıyıcısı olabilir. Sağlık raporu sayesinde evlenmeden önce bunun tespiti yapılır ve erken tedbir alınmaktadır. Çiftleri de bu konuda bilgilendirerek hastalıkların daha fazla bulaşmasına engel olunur.

Evlenmek için sağlık raporu almak isteyen kişiler başvuracakları evlenme dairesine giderek istedikleri tüm belgeleri sormalıdır. Belgeler arasından sağlık raporunu almak için bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Sağlık raporu için kişilerden akciğer filmi ve kan tahlili istenmektedir. Özel olarak incelenen kan testlerinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda çiftlerin kan uyuşmazlıkların olup olmadığına da bakılmaktadır. Sağlık kuruluşunda yapılan tetkikler sonucu belgeler aile hekimi tarafından incelenir. Aile hekimi belgeyi inceledikten sonra onaylamalı ve imzalamalıdır. Bu şekilde aile hekimlerinden imzalı bir şekilde sağlık raporu alınmaktadır.

Devlet Hastanesinden Evlenmek İçin Sağlık Raporu Almak

Devlet hastanesinden evlilik sağlık raporu almak için bazı evraklar istenmektedir. Film çekilmesi ve gerekli testlerin hepsini yapmak için tam teşekküllü bir hastane aracılığıyla rapor almak daha iyi olacaktır. Bu nedenle devlet hastanesinden evlilik için sağlık raporu almak çiftlerin işini kolaylaştırır. Devlet hastanesinden sağlık raporu almak isteyenlerin aşağıdaki evrakları tamamlamaları gerekmektedir;

  • Sağlık raporunu alacak çiftlerin kimlik belgeleri,
  • Sağlık raporu almak için hastaneye başvuran çiftlerin 2’şer adet vesikalık fotoğrafları,
  • Çiftlerin kişisel sağlık bilgi formu
  • Sağlık raporunda istenen ücretin sağlanması gerekmektedir.

Sağlık raporu almak isteyen çiftler genelde 50 TL ila 75 TL arasında bir ücret ödemelidir. Heyet raporu almak isteyen çiftlerin ise 150 TL ila 200 TL arasında değişen bir ücret ödemeleri gerekmektedir.