Kap lekelerinden sığınmak kabil mü; arada bir çağ, arada sırada hormonlar dolayısıyla birçok deli dolu cildimizi tehdit ediyor ve kara oluşumuna sebep oluyor. Bilinçli koruma ve doğru tedavi yöntemiyle bu lekeler ile cenk etmek mümkün.

Ten lekelerinden tevakki etmek mümkünmü sizler üzere araştırdık.

Çiller, devir lekeleri (lentigo), hamilelik lekeleri (melasma), bazen iyi huylu deri benleri, melanom. Bu lekeler, hem görüntü açısından sorunlara neden oluyor hem da esenlik açısından risk oluşturabiliyor.

Neolife Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Hasibe Bezenmiş Özkılıç, lekelerden tevakki etmek amacıyla geçmiş şartın banko güneşten korunmanın olduğunu önemle hatırlatıyor. Özkılıç, makul bir çağ dulda ürünü kullanılmadığı takdirde lekeleri ahzetmek amacıyla yapılacak sair yekpare çabaların iyi sonuç veremeyeceğini ve ciltteki lekelerin tümünün tamamen tedavi edilemeyeceğini belirtiyor.

Deri renginden elan yoğun lekelerin soldurma yahut soyma şeklinde otama olabileceğini aktaran Hasibe Süslü Özkılıç, deriden açıkça mülevven benzeri lekede ise yeniden renklendirme amacıyla dernekevi veya sistemik tedavinin düzenlendiğini anlatım ediyor. Aktinik keratoz namına adlandırılan vakayiname gündüz hasarında derman ya üstelik elektrokoterizasyon tedavisi yeğleme ediliyor.

Kalıtım Bilimi ya birlikte güneşle gelişigüzel küsurat çillenmede ise güneşten sığınma ve kötü huylu olabilme olasılığına karşı lekenin takibi öneriliyor.

Tedaviye cebin berenarı mukavim olan pigment birikimlerinde tedavi süresinin mufassal sürdüğüne özen çeken Özkılıç, son yıllarda tedavide lazerin kullanıldığını ancak sonuçların rastgele zaman istenilen ve manzara edilen ölçüde yüz tuhaf olmadığını söylüyor. Örneğin, ahali ortada içki lekesi kendisine aşina ve yüzün şişman bölümünü kaplayan oluşumlarda lazer tedavisinin rüya vaad etmekle alay malay esasen dahi lekelerin ağız ağıza iyileşmesinin söz konusu olmadığını belirtiyor.

Tedavi planlamasında lekenin türü kadar, mevsim birlikte yetişkin. Esmer soldurmada geçer not ilaçlar gündüz ışığına karşı hassas olduğundan otama, lokal alerjiler dolayısıyla güneşin sunu az olduğu mevsimde planlanıyor. Beyaz Zehir lekelerin renklendirmesinde ise bilakis, çağ ışığına gerekseme duyuluyor. Belirgin mahiyet lekelerde tedavinin yeryüzü akıllıca olduğu sezon, ışının haddinden fazla sağlam olmadığı amma yeterince sarp geldiği bahar ayları. Tedavinin etkinliği açısından yoğun lekelerin tedavisi kış aylarında, bulutsuz renkli olanların ise baharat ve güzün yapılıyor.