Birçok kadın saç modelini değiştirerek kendisine terapi uygulamaktadır. Bunlar arasında yer alan düz saçlı kadınların en büyük değişikliği ise saçlarını dalgalı bir görünüme sokmasıyla başlamaktadır.

Dalgalı görünüm ise ne kadar doğal görünürse kişiye bir o kadar farklı bir görünüm yaratmaktadır.

Evde maşa kullanmadan pipetle, örgü modeliyle veya daha birçok farklı yöntem ile doğal dalgalar elde edinilebilmektedir. Peki, doğal dalgalı saç modelleri nasıl yapılır? kısaca bir göz atalım. 

Eski Tişört İle Dalgalı Saç Modeli 

Eskiyen tişörtlerinizi artık atmayın. Pratik bir yol olan eski tişört yöntemi ile doğal yoldan saçınızı dalgalı hale getirebilmeniz mümkündür. Bunun için:

  • Saçınızı yıkayın ve temiz olmasını sağlayın. Ardından saçınızı çok hafif bir şekilde kurutun. Bu esnada saçın hafif bir şekilde nemli kalmasını sağlamalısınız.
  • Eğer ki saçınız elektrikli bir yapıya sahip ise, bu işlemlere başlamadan önce saç spreyi kullanmalısınız. Aksi taktirde doğal görünüm elde etmeye çalışırken birçok zorluk ile karşılaşabilirsiniz. 
  • Kullanacağınız tişörtü çıkarın ve boylamasına tutarak ince şeritler halinde kesmeye başlayın. Bu şerit aralığını istediğiniz dalga kalınlığına göre ayarlayabilirsiniz. Eğer ki kalın bir dalga elde etmek istiyorsanız tişörtü kalın şeritler halinde kesmelisiniz. Fakat perma gibi ince bir görüntü istiyorsanız ince şeritler halinde kesmelisiniz.
  • Kesmiş olduğunuz şeridi saçıcınızın uç kısmına ortalayacak şekilde yerleştirin. Saçınızı döndürerek sarın ve ulaşmış olduğunuz şeridi bağlayıp sabitlemeye çalışın.
  • Saç kuruyana kadar bekleyin. Eğer ki kısa bir zamanda olmasını isterseniz saç kurutma makinesi ile saçınızı kurutmaya çalışın.

Burada şeritleri açarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şeridin dikey bir şekilde açılması gerektiğidir. Böylece saç doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Doğal Dalgalı Saç Modelleri Nasıl Yapılır?
Doğal Dalgalı Saç Modelleri Nasıl Yapılır?

Örgü İle Dalgalı Saç Modeli

Saçınızı yıkayın ve hafif nemli kalacak şekilde kurutun. Saçınızı tarayarak ortadan ikiye ayırın ve iki farklı at kuyruğu yapın. Ardından yapmış olduğunuz kuyrukları teker teker örün. En az 3 saat bekletin saçınızı açın ve dalgalı saça ulaşın.

Pipetle Dalgalı Saç Modeli

Bir adet pipeti 2 ya da 3 parçaya ayırın. Saçınızı yıkayın ve kuruttuktan sonra yaklaşık 15 ile 20 tutam kadar ayırın. Tutamları her bir pipete ayrı ayrı sarın ve tutturun. Sabaha kadar pipetleri saçınızda tutun ve doğal dalgaları elde edin.