Hamilelik annenin dokuz ay boyunca geçirdiği zorlu bir dönem olup bebeğin dünyaya gelmesi ile son bulur. Hamilelikte gebelik hormonlarından dolayı annenin vücudunda bir sürü değişiklikler olur. Hamile bir bayanın gebelik hormonlarından kaynaklı olarak annenin saçlarının dökülmeye ve incelemeye başlandığı tespit edilmiştir. Ancak annenin hamilelik ve emzirme dönemi ile bu sorun ortadan kalkar.

Hamilelik döneminde saçlardaki bu sorunlara karşı doktorun önerdiği folik asit ve demir içerikli hapların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Hamilelik öncesinde bayanların saç bakımları için kullandıkları saç bakım kremleri saç losyonları bakım kürlerine veda etmelerinde bebeğin sağlığı açısından fayda vardır.

Saçlar kadınlar için çok önemlidir. Saçlarının bakımsızlaşması dökülmesi ve incelmesi hamile bayanlarda moral bozukluğu yaratır. Hamile bir bayanın stressiz bir yaşam sürmesi bebeği için çok önemlidir. Bayanların saçları için moralleri bozulmasın diye saç kırıklarına saçın bakımsız olmasına karşı önlemler alınabilmektedir. Saçları uzun olan bir hamile bayanın saçlarının korunması için saçlarını kestirmesi saçlarının dolgunluğunu korumasını sağlar. Hamilelik sırasında sıvı tüketimini artırmak özellikle süt ve süt ürünlerini, peynir, yoğurt, yeşil sebze ve meyveler, meyve suları gibi besinleri tüketmeleri saç bakımı için çok işe yarayacaktır.

Hamileliğin ilk üç ayında saç boyalar kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü bebeğin gelişimine zarar verebilir. Hamile bayanların bazı bitkisel şampuanlar kullanması saç bakımı için iyi olacaktır. Ayrıca hamile bayanların sürekli saçlarını atkuyruğu modeli yapmamalı, saçlarını çok sıcak su ile yıkamamalı, saçlarını çok uzatmamalıdır. Saçları beyazlaşan hamile bayanların ilk üç ay riski olduğu için sadece beyaz görünen kısımları saç bantları ile kapatabilirler