Dezenfektan kullanımı virüsten korunmak için çok önemliyken hassas ciltler dezenfektan kullanımı için sorunlar yaşayabilirler. Hassas cilt yapısına sahip olanların dezenfektan kullanımında belirli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Hassas Ciltler Nasıl Dezenfektan Kullanmalı?

Hassas ciltler için dezenfektan kullanımı başka rahatsızlıklara yol açmaması için özenli davranılması gerekiyor: Özellikle egzema, zona ve sedef gibi hastalıkların artmasına neden olabilen dezenfektan kullanımında cildin tahriş olmasını engelleyecek diğer ürünler ile birlikte destek sağlanması gerekiyor. Dezenfektan kalitesi ciltte oluşacak sorunları da belirlemek açısından önemlidir. Uygun kalite standartlarında bulunmayan dezenfektanlar cilde temas etmeleri halinde kızarıklık, kaşınma gibi sorunlar yaratabilirler. Bunun için öncelikle cilt yapısına uygun ve zarar vermeyen antiseptik gibi ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Dezenfektan kullanımı sonrasında ise ellere vazelin, nemlendirici krem ve losyon gibi ürünlerle bakım yapmak gerecektir. Bu ürünler ciltteki nem oranının dengelenmesine ve kuruluk, çatlama, kızarıklık gibi sorunların oluşmasını engelleyecektir.

Ciltte açık yara bulunuyorsa bu durumda doğrudan dezenfektan kullanımı içeriği bakımından ani bir yanma ve acı hissi oluşturabilir. Açık yaralar üzerine gerekmedikçe dezenfektan kullanımı tercih edilmemelidir.

Zararlı Olmayan Dezenfektan Ürünleri Tercih Edilmeli

Hem normal hem de hassas ciltler için tercih edilecek dezenfektanlar sağlığa zarar vermeyecek ürünlerden oluşmalıdırlar. Gerekli kalite standartlarında üretilen dezenfektanlar cilde zarar vermezler ve cilt yapısının korunmasına yardımcı olurlar. Cildi çok hassas olan kimselerin eldiven kullanmaları da daha az dezenfektan kullanımına yol açacağı için tavsiye edilmektedir.