Çok önceden planlanmış yaz tatilleri veya evlilik planları için tehdit unsur eden ve zamanını tahmin etmek pek de mümkün olmayan adet kanamalarının önüne, adet geciktirici ilaçlar ile geçebilirsiniz. Peki, asıl amacı adet dönemini bir tık ötelemek olan bu ilaçların bir yan etkisi var mıdır varsa nelerdir? Adet geciktiriciler progesteron hormonunun miktarında değişim olmasını sağlayarak adet kanamasının tarihini ileri bir döneme öteler. Tüm diğer hormon içeren ilaçlar gibi adet geciktiricilerin de içerdiği progesteron hormonuna bağlı bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkileri göğüslerde şişme ve hassasiyet, dolgunluk, adet kanaması geldiğinde miktarındaki meydana gelen değişim olarak sıralayabiliriz. Ancak bu yan etkiler sürekli değil, gelip geçicidir.

Adet geciktiriciyi bıraktıktan sonra yaklaşık 2 ay içinde bu belirtiler sona erer ve hormon dengesiyle birlikte vücut normale döner. Bunların yanı sıra adet sonrasında leke şeklinde akıntılar veya damla damla kanamalar gibi yan etkiler de görülebilmektedir. Halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma ve sersemlik de nadir olarak görülen diğer etkilerdendir. Progesteron içeren adet geciktiricilerin bunların haricinde bilinen başka kalıcı ve ciddi herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak hormonal ilaçlar hiçbir zaman doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Bazı durumlarda adet geciktirici olarak doğum kontrol hapları da kullanılabilmektedir. Eğer bu şekilde doğum kontrol hapı kullanılmışsa bunun doğrultusunda bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi yan etkiler de görülebilmektedir. Ancak bunların dışında sürekli devam eden ve geçmeyen bir yan etki olduğu düşünülürse mutlaka en kısa zamanda ilaçlar bırakılmalı ve bir doktora danışılmalıdır.