Ağız ve diş sağlığı için kullandığımız gargaranın öyle çok da yararlı olduğunu günümüzde söylemek mümkün olmuyor. Çünkü yapılan araştırmalar ağız gargarasının bilinmeyen zararlarını ve bu zararların ortaya çıkardığı tahribatı belirlemiş, bunu bizlere bilimsel gerçeklerle açıklamışlardır. Ağız gargarasında dikkat edilecek birtakım özellikler vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir.

Öncelikle ağız gargarasına ihtiyacımız var ise bunu bir uzmanla görüşüp ne sık aralıklarla ağız gargarasını yapacağımızı belirlememiz gerekmektedir. Bunu belirledikten sonra ağız gargarasını nasıl yapmamız gerektiği konusunda fikirler edinmemiz gerekir. Bizler gargara yaparken bu esnada ağzımızda birtakım gelişmeler meydana gelmektedir. Bu meydana gelen olaylardan biriside gargara esnasında ortaya çıkan “antiseptik” iyi veya kötü bakteri demeden hepsini yok etmesi oluyor. Bu da demek oluyor ki gargara esnasında istediğimiz sonuca ulaşmak için engelleniyoruz. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki aşırı antiseptik çalışmalar damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Damar tıkanıklığı sonucunda ise vücudumuzda geri dönüşü olmayan tahribatlar oluşmaktadır. Bu oluşumu engellemek için yapılan gargaranın sistemli, düzenli, belirli aralıklarla doktor kontrolünde yapılması daha uygun olmakla beraber daha başarılı sonuçlar vermiştir.

Londrada yapılan bir çalışmada aşırı ağız gargarası yapan kişilerin tansiyonlarının yükseldiği görülmüş, bununla birlikte kalp krizi riskinin üst düzeye çıktığı saptanmıştır. Bununla beraber kalp krizinden sonra bireyde psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların arttığı gözlemlenmiştir. Bundan dolayı sağlığımıza faydalı olarak bildiğimiz ağız gargarası gibi durumların belirli bir uzman nezaretinde, sistemli bir şekilde yapılması bizlerin sağlığı için daha faydalı olmaktadır.