Ayak bileği ağrısı için hangi doktora gidilmeli? Merak eden sayısı oldukça fazladır. İnsan vücudu, yaşamı boyunca birçok hastalık ve ağrıyla karşılaşabilir. Bunlardan birisi de eklem ağrılarının çeşidi olarak bilinen ayak bileği ağrısıdır. Ayak bileği ağrısı bazen farkında olmadan ortaya çıkarken, bazen de belirli hareket ya da kazalar sonucu ortaya çıkabilir.

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Ayak bileği ağrısı çeşitli şiddetlerde olabilir. Basamayacak derecede ileri ağrılar ya da kendini hissettiren ancak yürümeye izin veren daha hafif ağrılar olabilir. Ancak bu hafif ağrılar ihmal edildiğinde daha büyük sorunlara yol açabilir.

Ayak Bileği Ağrısı Sebepleri

Ayak bileği ağrısı genelde burkma, yanlış basma, boşa basma ya da merdiven inip çıkarken yanlış adım atmalardan kaynaklanabilir. Aynı zamanda çeşitli spor faaliyetlerinde de ayak bileği ağrısı görülme olasılığı yüksektir.

Ayak Bileği Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Ayak bileği ağrısında ilk yapılan müdahale genelde buz koymak ve sargıyla sarmak olur. Ancak şiddeti biraz yüksek olan ağrılarda direkt olarak doktora gitmek daha yararlı olacaktır. Bu sayede daha büyük sorunlara sebep olmadan önüne geçilebilir.

Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?
Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ayak Bileği Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Tüm eklem sorunlarında olduğu gibi ayak bileği sorunlarında da ortopediye gidilmesi gerekir. Ortopedide alanında uzman doktorlar tarafından yapılan detaylı muayene sonucu net sorun tespit edilip doğru tedavi uygulanır.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Muayene Edilir?

Ayak bileği ağrısıyla doktora gidildiğinde önce elle muayene eder ancak daha sonra röntgen ister. Ağrının şiddeti ya da büyüklüğüne göre tomografi de isteyebilir. Bu filmlerin sonucuna göre ağrının sebebini tespit ederek tedavi yöntemleri verir.

Ayak Bileği Ağrısına Doktor Nasıl Tedavi Uygular?

Ayak bileği ağrısında genelde basit tedaviler verilir. Jel krem uygulamaları, buz veya sargı uygulamaları, sabit tutma veya yüksekte tutma uygulamaları verilir. Eğer ağrının sebebi kırıksa alçıya alma, ardından fizik tedavi süreçleri gelir. Hissedilen ağrı, herkes için farklı olabileceği için ağrının şiddetini düşünmeden doktor muayenesine başvurmak en sağlıklısı olacaktır. Bu sayede daha kısa sürede doğru tanı sayesinde daha çabuk iyileşme yaşanacaktır.