Bademcikler vücudumuz için gerekli olan organlardandır o yüzden mecbur kalınmadıkça alınmamalıdır. Vücudumuzdaki diğer bütün organların olduğu gibi bademciğin de bir görevi vardır ve siz onu aldırdığınız zaman bedeninizde bir eksiklik yaratmış olacaksınız. Yani mecburi olmadıkça alınmamalıdır. Çünkü bademcikler üst solunum yollarıyla ilgidir ve mikropların geçişini engeller bu bakımdan görevi önemlidir. Özellikle çocukluk döneminde çocukların vücudunun savunucularıdır ve mikropların geçişini engeller. Bademcik hastalığı geçirenler özellikle her soğuk aldıklarında bademcikleri davul gibi şişer ve iltihap toplar bademciklerin şişmesinden dolayı hasta nefes almakta bile zorluk çeker .

Fakat bademcikler eğer çok ağır ve ateşli hastalığa sebep olmuyorsa ya da sağlığınızı tehlikeye atacak bir seviyeye gelmemiş ise kesinlikle aldırmanızı tavsiye etmiyoruz. Şunu unutmayın ki her organın kendi üstüne düşen görevleri vardır vücudunuzda işlerin aksamasını istemezsiniz değil mi?

Tabi bademciklerin alınması kesinlikle zararlıdır diye bir şey söylemek de yanlış olacaktır. Evet bademcikler birer lenf düğümüdür ve mikropları absorbe eder fakat alındığı zaman onun yerine çalışacak başka organlar vardır . Yani bademcik eğer normal olarak size faydadan çok zarar veriyor ise o zaman alınması daha doğru olacakrı.
Bademcikler boğazın hemen girişinde dururlar basit bir operasyonla alınabilirler . Eğer her hastalığınızı bademcikleriniz yüzünden çok daha ağır atlatıyor isenız bunu kendinize daha fazla sorun yapmadan bir bademcik ameliyatıyla bu sorundan kurtulabilirsiniz. ama eğer sizin için çok büyük problem değilse bıçak altına yatmaktan ise bununla yaşamayı öğrenebilirsiniz.