Mutfağınızda olmazsa olmazlardan olacak kadar faydası olan biberiye çayını sıklıkla tüketmeye özen gösterin. Bağışıklı sisteminizi güçlendirir. Hafızayı güçlendirir. Beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur. Biberiyenin kendisi de kokusu hafızayı güçlendirip vücudu dinç tutmaya çalışır. Biberiye sürekli baş ağrısı çeken kişilerin kurtarıcısıdır. Özellikle de migren ağrılarına çok iyi gelir. Direk etki için birkaç dal ile suyu kaynatın. Başınıza havlu koyarak su buharında 10 dakika kadar bekletip rahatlayabilirsiniz.
Eklem ve kas ağrılarını da hafifletmekte üstüne yoktur. Ağrıyan yerlerinize masaj yaparak biberiye otu çayı ile ya da yağı ile bunu yapabilirsiniz. Biberiyenin özü çoğu kozmetik ürünün içerisinde de yer almaktadır. Siz de elinizde bulunan biberiye çayını ya da biberiye yağını yüzünüze sürebilirsiniz. Pürüzsüz bir cilt yaratabilirsiniz. Kan dolaşımını arttırarak sivilceler ve iltihaplara çok iyi gelmektedir. İçinde bulunan antioksidan sayesinde birçok hastalığa karşı direnç gösterir. Özellikle kış aylarında bu çayı tüketmek çokça faydalıdır. Mide ülserine karşı da tedavi edicidir.

Biberiye çayının diğer faydalarını da şu şekilde sıralamak mümkündür:

Sindirim sorunlarına da iyi gelmektedir. Hazımsızlık, mide bulantısı gibi sağlık problemlerinizde biberiye çayını tüketmeniz sizi rahatlatacaktır.Biberiye idrar söktürücüdür ve idrar da intihabı temizlemeye yardımcı olur.
Solunum yollarını düzenleyerek nezle, grip, soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir.Kansere karşı önleyici tedbir alır. Karaciğere de çokça faydalıdır.İçinde vitaminler (A,B,C) ve yüksek miktar da demir içermesi anemi tedavisinde yardımcıdır.Biberiye çayı tarifi ; 2-3 dal biberiyeyi kaynamış suya koyup 15 dakika kadar dinlendirip içebilirsiniz. Dilerseniz ,içine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.