Minik bir ağaca benzeyen ve yemeği, haşlaması, salatası veya çorbası tüketilen, kış aylarının olmazsa olmaz sebzelerinden birisidir brokoli… A, C, E vitaminleri ile demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri içerir. Adeta C vitamini deposu gibi diyebiliriz, bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek için kış aylarında bolca tüketmelisiniz.

Lifli yapıya sahip olan brokoli sindirimi düzenlemeye yardımcıdır. Mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Meme, akciğer ve bağırsak kanserlerine karşı korumaya yardım eder. İdrar yolu hastalıkları ile prostata etkisi büyüktür. Cinsel gücü ve isteği artırmada yardımcı olan brokoli kısırlığı önlemeye de yardım eder. İltihap söktürücü etkisi ile alerjilere karşı etkili olur.

Uzun süre tok tutabildiği için diyet dönemlerinde bolca tüketebilirsiniz. Sağlıklı kilo vermenize yardımcı olan brokoli şişmanlığı önlemede de etkilidir. İçerisindeki A ve K vitaminleri D vitamini emilimine yardımcı olur, D vitamini eksikliği olanların mutlaka yemesi gereken bir sebzedir. Karoten içeriği ile göz sağlığını korumaya fayda sağlar. Cildin genç ve sağlıklı görünmesi için çalışır. Bu özelliği ile bayanların tercih sebebidir.

Dolaşımı düzenlemeye yardımcı olan brokoli kalp sağlını korumaya da faydalıdır. Küçük bir tabak brokoli tüketmeniz durumunda size sağlayacağı potasyum miktarı bir muzdan fazla olacaktır. Potasyum ise kasları korumaya ve spor dönemindeki kas ağrılarını azaltmaya yardım eder.

Bolca kalsiyum içermesi ise kemik erimesini önlemede etkili olur. Bu yüzden brokoliyi bayanların mutlaka tüketmesi gerekir.

Brokolinin Besin Değerleri

100 gr. 1 Porsiyon (orta)
Karbonhidrat (g) 2.51 3.8
Protein (g) 3.30 5
Yağ (g) 0.20 0.3
Kolesterol (mg) 0.00 0
Sodyum (mg) 18.00 27
Potasyum (mg) 373.00 559.5
Kalsiyum 105.00 157.5
Vitamin A 143.00 214.5
Vitamin C 115.00 172.5
Demir 1.30 2