Bronşitin nedenlerinin başında virüsler gelir. Vücudunuzun direnci azalırsa bedeniniz bu virüslere karşı koyamaz ve mikroplara yenik düşer. Bu virüsler vücudunuzda iltihaplanmalara sebep olur ve bronşlarınıza zarar verirler ve bronşlarınız şişerek balgama ve öksürüğe sebep olurlar. Kışın çoğumuz hastalık geçirmeden geçirmeyiz bu mevsimi yani neredeyse herkes hastalık geçirir üstelik salgın gibi bir durum varsa kimseyi es geçmez grip ya da nezle bazılarımız buna karşı dirençli oluruz fakat bazılarımızın bünyesi zayıftır ve bu hastalığı kaldıramaz bu durumlarda grip ya da nezle bronşite dönüşebilir eğer çok şiddetli geçiriyor iseniz bu dönemi .

Ağzınızdan nefes aldığınız zaman bronşit olma ihtimaliniz daha yüksektir ayrıca sigara ya da alkol kullanımı da bronşiti olumsuz etkileyen ve hastalığın etkilerini daha da şiddetli hale getiren bir durumdur. Soğuk havaların sebep olduğu bu bulaşıcı hastalık bir çok insanın korkulu rüyasıdır çünkü bulaşıcıdır ve kendini neredeyse her yıl tekrarlar bu yüzden bu hastalığın etkilerinin görüldüğü kişiler her zaman kinden daha özenli ve dikkatli davranmalıdırlar.

Bronşitin görülmesinde sadece sizin kendinize dikkat etmeniz sigara ya da alkol tüketmeniz değil aynı zamanda çevresel faktörler de oldukça etkilidir. Örneğin fabrika dumanı ,gazlar ve benzeri daha bir çok çevresel faktör olabilir hava kirliliği mesela bunların başında gelir ve sizin bunu değiştirmeniz oldukça zordur. Yani bronşit hastalığı her türlü kötü koşuldan doğabilecek bulaşıcı bir hastalıktır.