Cildinizde birdenbire oluşan değişiklikler varsa , pullanma ve kızarıklık olarak seyir ediyorsa herhangi bir hastalığın ön belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Ciltte pullanma ve kızarıklık oluşumları soğuk veya aşırı sıcak ile gerçekleşmesiniz yanı sıra alerjik bir reaksiyonda olabilir. Fakat kaşıntı ile birlikte devam eden pullanma ve kızarıklıklar devam ediyorsa önemli bir cilt rahatsızlığının habercisi olabilir.

Örneğin cildinizde yanma hissediyorsanız hassaslaşmaya başladıysa ve sızlayan  kabarıklıklar oluşmuş ise zona hastalığının habercisi sayılabilir. İlaçlar ve kremler ile tedavisi mümkün olan zona hastalığının iyileşme süresi yaşlılarda biraz daha geç olmaktadır.

Sık rastlanan alerjik bir reaksiyon olan kurdeşen belirtileri ise , cildinizde kaşıntılı bir şekilde ortaya çıkan yanma hissidir . Birden bire belirip kaybolabilen kurdeşenin geçmesi aylar alabilir. Kızarıklıklar birleşerek büyük alanları işgal edebilir. İlaçların yan etkileri veya gıda maddeleri sebep olacağı gibi solunum yolu ile geçen enfeksiyonlarda sebep olabilir. Tedavisi ilaçlarla mümkün olabilen bir hastalıktır.

Sedef hastalığında ise deride pullanma aşırı miktarlarda olabilir. Bu pullanmalar gümüş renginde yada beyaz olabileceği gibi kalın kırmızı bir tabaka halinde de seyir edebilir. Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir fakat çok canınızı yakabilecek bir hastalıktır. Neden oluştuğu bilinmemekle birlikte kesin tedavisi de henüz mümkün değildir. Fakat ışın tedavisi veya kremlerle bir nebze rahatlatılabilmektedir.

Herhangi bir bitkiye alerjiniz varsa ciltte pullanma ve kızarma olarak belirti vermiş de olabilir. İncir yaprağı , zehirli sarmaşık veya meşe yaprakları bir sürü insanda alerjiye yol açabilmektedir. Bitkilerle temas etmemeye özen göstererek bu krizin önüne geçilebilir.