Çocuklarda diş sağlığını korumak ayrı bir sabır ve özveri gerektirmektedir. Çocukları diş doktorundan korkutmadan ağız sağlığı bilincini öğretebilmek anne ve babalar için önemli bir görevdir. Çocuklarda diş sağlığını korumak konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Örneğin çocukların süt dişlerinde görülen çürüklükler önemsenmelidir. Nasıl olsa ileride yenisi çıkacak diyerek zamanından önce süt dişi çekimi yapılmamalıdır.

Böyle bir hataya düşülmesi durumunda çocuğun dişleri, çekilen dişin yerine hareket edeceği için dişlerde eğrilikler ve çapraşıklıklar görülebilir. Pahalı ve uzun zaman alan ortodontik tedavilere gerek kalmaması için çocukların süt dişlerinde görülen çürüklere mutlaka dikkat edilmelidir.

Ayrıca kolestorele ne iyi gelir bilgilerine bakabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı

Çocuklarda ilk süt dişlerinin çıkmasından itibaren ağız ve diş temizliği eğitimine başlanması gerekir. Çocuklara özel olan iş macunlarının kullanılması önemlidir. Aromalı macunlar yerine tadı acı olan macunları çocuklar kullanmak istemeyecektir. Çocuklar için kısa küçük başlı fırçalar tercih edilmelidir.

Kalp çarpıntısı hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda Gıda Alışkanlığı

Çocuğun sürekli abur cubur yememesi gerekir. Haftada birkaç kere yemesinde mahsur yoktur ancak yedikten hemen sonra dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Özellikle çocukları uyutmak için biberon kullandırılması ve çocukların bu şekilde uyutulması neticesinde süt içersindeki şeker, dişlerde çürüğe neden olacağı için bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerekmektedir. Yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Çocuklarda olumsuz gıda alışkanlıkları ileriki yaşlarda önemli problemler yaratabilir ve tedavisi de uzun süreler gerektirebilir.