Cushing sendromun tanımı vücutta olması gerekenden çok daha fazla kortizon hormonu üretilmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Kortizon üretimi normal şartlar altında böbrek üstü bezlerde yapılan bir üretimdir. Bu hormonun vücudumuzda ki ana görevi hastalık gibi durumlarda tepki vermesidir. Cushing sendromu ana kaynağının nedeni özellikte steroid ilaçlardan kaynaklanır. Bu ilaçlar yüzünden böbrek üstü bezlerde rahatsızlıklar meydana gelir. Hastalık durumunda lupus veya romatoid ilaçları kullanılmaktadır. Sendromun başlıca diğer nedenleri:

  • ACTH hormonunun yüksek miktarda üretiminden kaynaklanır,
  • Akciğer, pankreas veya tiroid bezlerinde tümör,
  • Böbrek üstü beslerin gereğinde fazla çalışması sonrası veya tümör oluşumlarından kaynaklıdır.

Sendromun tanısı konulurken idrar testleri, deksametazon testi, tükürükte bulunan kortizol seviyesi göz önüne alınarak tanılar konmaktadır. Tedavi sürecinin aksaması ileriki zamanlarda sağlık problemlerinin oluşmasına neden olur. Tedavide ki öncelikli amaç kortizol seviyesinin düşürülmesidir. Tümörden kaynaklı durumlarda cerrahi müdahale yapılır.

Yaz güneşinden kendimizi nasıl koruyabiliriz? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Cushing Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Cushing Sendromu Nedir, Nasıl Anlaşılır? - Cushing Sendromu Nasil Anlasilir

Cushing sendromunun tanısı için hem testlere bakılırken aynı şekilde vücudun verdiği tepkilere de bakılır. Hastalığın belirtileri hastadan hastaya farklılıklar gösterirken fark edilen en yaygın belirti kilo alımı olarak görülmektedir. Kilo alımı ile beraber hafıza kayıplarına da yol açtığına saptanmıştır. Vücudun çeşitli yerlerinde yağ dokularının biriktiği görülmüştür. Vücutta protein kaybına neden olan diğer belirtileri vermektedir. Tüm bu belirtiler ışığında cushing sendromu ortaya çıkar.

Çocuklarda ayrılık sendromu hakkında detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.