Birçoğumuzun kilo vermek veya almak için kapsını çaldığımız diyetisyenler için sıkça merak edilen konular arasında diyetisyen hangi bölüme giriyor? Diyetisyen nedir? Konusu yer alıyor. Peki diyetisyenler hangi okulu bitirmesi gerekiyor.

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyenler her ne kadar fazla kilo kontrolü için anılsa da esasında düzenli ve dengeli beslenmenin formüllerini üreten ve bunu danışmanlarına paylaşan kişiler olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli ve dengeli beslenme, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, insanların sağlıklı bir hayat sürmesi için rehber olan diyetisyenler; tıpkı hemşire doktor gibi sağlık personeli olarak görev yapıyor.

Diyetisyenler genel olarak kişiye özel beslenme programları hazırlayarak kişinin ideal kiloda kalmasını sağlayarak kaliteli bir yaşam sürmesine vesile oluyor. Hastalıkların birçoğunda beslenme alışkanlıklarının etkili olduğu biliniyor. Bu da bizlere yeterli ve dengeli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Diyetisyene gitmek için illaki çok kilolu ve zayıf olmak gerekmiyor. Özellikle tek yönlü beslenmeden kaynaklı vitamin ve kandaki diğer elementlerinin eksikliğinin tamamlanması amacıyla da diyetisyene gidilebiliyor.

Diyetisyen Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekir?

Diyetisyen olabilmek için Lisan eğitimi veren öğretim kurumlarının Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmak gerekiyor. Üniversite sınavına girerek yeterli puan alan ve diyetisyen olmak isteyen adaylar üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümünü tercih ederek diyetisyenlik mesleği için ilk adımı atmış oluyor. Lisans diplomasını almaya hak kazanan adaylar mesleğini yapmaya ve uygulamaya başlayabiliyor.

Diyetisyen Çalışma Alanları Nelerdir?

Diyetisyen çalışma alanlarını şöyle sırlayabiliriz;

  • Hastaneler
  • Sağlık ocakları
  • Özel Ofisler
  • Zayıflama merkezleri
  • Spor Kulüpleri

Diyetisyenler diğer hekimler ile birlikte koordineli çalışabileceği gibi kendi özel ofislerinde de faaliyetlerini yürütebilir.

Diyetisyen Hangi Bölüme Giriyor?
Diyetisyen Hangi Bölüme Giriyor?

İyi Bir Diyetisyen Nasıl Olunur?

Her şeyden sağlıklı beslenme ancak bilimsel çalışmalar ışığında sağlanabilir. Bu anlamda diyetisyenin bilimsel çalışmaları anlama ve yorumlama yeteneğinin olması gerekir. Diğer taraftan danışmanlarını iyi analiz edebilmeli kişilerin hedeflerini ve beklentilerini iyi anlaması son derece önemlidir.

Diyetisyen İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

Zayıflamak sabır gerektiren uzun süreli bir işlemdir. Zayıflama eylemenin tek başına diyetisyenle özdeşleştirmek son derece yanlış bir yaklaşımdır. Diyetisyen sadece yol gösterici olarak rol üstlenir. Uygulanması ve başarıyla sonuca ulaşılması tamamen kişinin kendi iradesiyle alakalıdır.