Empati, klasik cevap olarak kendini başkalarının yerine koyma onları anlama iletişim kurma yolu en kısa ve öz şekilde peki empati kuruyoruz kendimizi onların yerine koyuyor ne kadar başarılı oluruz. Onların duygu ve düşüncelerini ne kadarını anlayabiliyoruz onlara ne kadar yardımcı olabiliyoruz sağlıklı bir duygudaşlık kurma yolu ve ya empatiyi nasıl daha da artırabiliriz. Bu sorular cevap uzmanların uzun çalışmaları deneyleri sonuncunda empatiyi artırmanın yollarını şöyle sıralamışlardır.

  • İleri derecede hastalı olan, kalıcı bir özürlülük duruma olan, bakıma muhtaç insanlarla konuşun onlarla zaman geçiririn. Bunları yapan kişi şefkatli olurlar onların durumda olsaydılar nasıl olurlardı gibi sorular zihinde oluşur.
  • Hayır kurumlarında çalışın, kimsesiz çocuklarla zaman geçiririn. Onları mutlu edecek aktiviteler yapın. Onlar yerinde olsaydınız ne sizi mutlu edecekti bunların bilme duygusuyla onları mutlu edin.
  • Farklı insanlarla birlikte zaman geçirin farklı dilde farklı dinde her yaşta farklı kişilerle ne kadar çok farklı kişiliklerle iletişimde olursanız empati yeteneğiniz gelişir.Yolculuklara çıkın farkı şehirle farklı ortamlarınız olsun. Kültürlerini tanıyın kendi kültürünüzle karşılaştırın. Aradaki farklı hoşgörüyle karşılamak empatiyi geliştirir.
  • Olması gerekenle değil olayın nerde olduğunu düşünün karşınızdaki kişi bir suçlu olabilir bir katil olabilir. Sonuç neden bu hale geldiğidir. Neden bu duruma geldiğini düşünerek iletişim rahatlığı yaşabilirsiniz.

Sonuç olarak empatinin geliştirmesi çalışmaya bağlıdır sizde kendinizi bu yolda geliştirmek istiyorsanız çalışmanıza bağlıdır. Yukarda ki yazımızı uygulamaya çalışın başarılı olacaksınız kolay gelsin.