Kalp ve damar cerrahisinde En İyi Kalp Damar Cerrahisi Doktoru ile ilgili sizlere bir takım bilgiler aktarıyor olacağız. Bu konuda internet üzerinden de yapılan araştırmalarda birçok kişinin alanında uzmanlaşarak en iyi teşhis ve tedavi metotlarını uyguladığı bilinmektedir.

Birkaç yıl önce Antalya’da yapılan Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nin kongresinde ülkemiz damar hastalıkları konusunda dünya 3.sü olmuştur. Bu anlamda da En İyi Kalp Damar Cerrahisi Doktoru ile ilgili olarak birbirinden farklı isimler sıralanabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre yılda 75 bin adet açık kalp ameliyatı yapılmaktadır. Ortaya çıkan istatistiklerde 260 kalp merkezinde bu rakama ulaşıldığı biliniyor. Aort damarının vücudun en büyük atardamarı olduğunu ve genişleyebileceğini belirten uzmanlar, bu durumun acil durum oluşturduğunu söylemektedir. Kesi ya da kapalı yollarla tedavi edilebilen bu damar ülkemizde çok sağlıklı ve başarılı tekniklerde gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca ülkemizde kalp yetmezliği oranının %2,4 olduğunu da belirten uzmanlar en fazla kalp naklinin de gerçekleştirildiği ülkeler arasında olduğumuzu da bildirmiştir. Fakat ülkemizdeki organ bağışı kısıtlı olduğu için yine de yeterince kalp nakli yapılamamaktadır. Ülkemizdeki kalp nakli sayısı ise yılda en fazla 80 olmaktadır.

En İyi Kalp Damar Cerrahisi Doktor konusunda uzmanlar bu bilgilerin yanında kalp ve damar sorunlarının en büyük nedenini kötü beslenme ve sigaraya bağlamaktadır. Damar sertliğini yaygınlığı açısından da ülkemizin ABD oranlarına yakın olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde aşırı bir şekilde yaygın olan sigara tüketimi ve kötü beslenme sonrasında kalp sorunlarının da devam edeceğinin altı çizilmiş durumda.

Görülen en büyük damar sorunu ise varisler. Bacak toplardamarlarının genişlemesi ya da uzamasıyla ilgili olarak varisin günümüzde artık açık cerrahi girişimine gerek kalmadan iğne ile tedavi edildiği biliniyor. Daha çok kadınlarda görülen varisin en önemli nedeni ise hareketsiz bir yaşam. Bu bilgiler ışığında yapılması gereken ve alınması gereken önlemleri iyi bilmeniz ve kısa sürede teşhis için uzman doktorlarınıza başvurmanızda fayda var. Ülkemiz ayrıca bu açından en iyi kalp damar cerrahisi uzmanı doktorlarıyla hizmet vermeye devam etmektedir.