Gastrit mide ile ilgili bir hastalıktır. Neredeyse çoğunluk insanda görülen bu hastalık kronik olarak bilinen bir hastalıktır. Toplum içinde midedeki gazların dışarı çıkması olarak tanımlanır. Reflü ve ülser gibi gastrit hastalığı da insanı çok rahatsız eden yediğine içtiğine sınır çizen sinir bozucu bir hastalıktır. Fakat gastrit bu hastalıklara göre daha yüzeyseldir.

Bu hastalığın sebebi olarak kronik H. pylori bakterisi görülmektedir bu virüs midede iltihaplanmalara sebebiyet vermektedir. Neredeyse dünyanın her yerinde bu bakteriye rastlanır ve bu hastalığın izleri bakterinin olduğu her yerde görülmektedir. Bu bakteri vücuda çocukluk yıllarında girer ve ta yaşlılığa kadar insanla beraber yaşar bazen de böyle gastrit gibi mide rahatsızlıklarına sebep olur.

Mide yüzeyini tahriş edecek yiyecekler yemek ,düzenli beslenmemek ,alkol sigara gibi zararlı alışkanlıkların hepsi gastrite neden olacak sebepler arasındadır. Bir kere her hangi bir mide rahatsızlığı yaşamak istemiyorsanız kesinlikle yediğinize ,içtiğinize dikkat etmeniz gerekecek. Tahriş olmuş bir midede her türlü hastalık baş gösterir bunu unutmayın. Sigara içmeniz asit salgılamanıza sebep olur fazla asitte gastriti daha fazla tetikler. stresli insanların da gastrit hastalığına yakalanma olasılıkları yüksektir siz stres yaptıkça asit salgılar iseniz ve yine gastrit azar. Midenize zarar verecek ilaçlar ,kalıcı hasarlar oluşturabilecek ilaçlar kullanmaktan uzak durmalısınız. Gastrit midenizin zayıflamasıyla kendini daha çok gösteren ve midenizdeki her türlü olaydan etkilenen bir hastalıktır. Yediğinize içtiğinize dikkat ederseniz midenizin asit salgılamasını engellerseniz bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz.