Her insanın karşılaşabileceği bir sorun olan göz kaşıntısı birçok nedeni bulunmaktadır. Genelde akla gelen ilk neden ise alerjidir. Mevsim değişikliği sonucu her insan da görülen mevsimsel alerji göz kaşınmasına neden olmaktadır. Örneğin vücudun polenlere tepki vermesi sonucu olan bu alerjiye bahar alerjisi denir. Bu sorun sizin gözlerinizin kaşınmasına neden olabilir. Yabancı bir cismin gözünüze girmesi sonucu göz kaşıntısı sorunu yaşanabilir. Bu yabancı cisim sizin kirpiğiniz, bilinmeyen küçük bir cisim olabilir bu durum sizlerin gözlerinizin önce kaşınmasına daha sonra sulanmasına neden olabilir.

Gözün kornea tabaka kısmının çizilmesi sonucu da gözde kaşıntı problemi olabilir.
Gözün yeterince gözyaşı üretmemesi sonucu da gözde kaşınma sorunu yaşanabilir. Bu sorun göz kuruluğu olarak bilinir. Göz kuruluğu sonucunda da gözde iltihaplanma ve tozlanma oluşur. Bu da kaşıntıya sebep olur.
Gözde görülen enfeksiyon sonucunda da göz kaşıntısı olur. Virüs, bakteri, göz mantarı gibi sorunlar gözde yaşanması sonucu gözde kaşıntı problemi yaşanır. Gözlere takılan lenslerde takıp çıkartma sonucu göz kir kapar bu da kaşıntıya neden olur.

Tozlu ortamlarda uzun süre kalma sonucunda tozun göze girmesi göz kaşınmasına neden olur.
Göz kaşıntısı sonucunda tedavi olarak ilk önce gözünüzü çocuk şampuanı ile yıkamanız çok iyi olur. Çünkü çocuk şampuanları özel olarak çocuklar için hazırlanmış olduğundan gözü yakmaz bu da sizin rahatlıkla gözünüzü yıkamanızı saplar. Bir diğer tedavi yöntemi ise göze suni gözyaşı damlası koymaktır. Her problem için rahatlıkla güveneceğiniz bir damladır. Bu damla gözdeki zararla olan her şey için kesin sonuç sunacaktır.