Göz nezlesi; gözde bakteri üremesi, enfeksiyon veya alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle mevsim geçişlerinde göz nezlesi rahatsız edici boyuttadır. Göz nezlesinde; gözler kızarır, kırmızı bir görünüm alır, gözlerde kaşıntı olur ve göz kapakları şişer.

Göz nezlesi bakteriyel, alerjik ve viral olmak üzere üç başlık altında incelenir.

  • Alerjik göz nezlesidir. Bulaşıcı değildir, havadan ya da ağaçların polenlerinden geçmez. Vücudun tamamen kendi ürettiği bir durumdur.
  • Bakteriyel göz nezlesidir. Bulaşıcı özellikte olan bakteriler, toplu ortamda toplu taşıma, sinema vs yakın temasla ikinci kişilere bulaşır.
  • Viral enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan göz nezlesidir. Bulaşıcı olduğu için hasta ve hasta yakınları dikkatli olmalıdır. Göz nezlesine ne iyi gelir, göz nezlesine yakalanmamak için ne yapmak gerekir, göz nezlesinde hangi bitkiler kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Göz nezlesine yakalanmamak için mevsim geçişlerinde polenlerden kaçınmak, güneş ışınlarına direk gözleri temas ettirmekten kaçınmak gerekir.

Göz nezlesine yakalandığınız zaman mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Tedaviniz boyunca makyaj yapıyorsanız makyaj yapmaktan kaçınmanız gerekir. Ayrıca bu durumda lens kullanmak sağlığınız açısından risklidir. Tedavi boyunca lens kullanmamak göz sağlığınız için daha iyidir.

Göz nezlesinin tedavisinde hangi bitkiler kullanılır?

Göz nezlesinin tedavisinde en sık kullanılan bitkilerden biri siyah çaydır. Göz nezlesinin tedavisinde doğal ürünlerden destek almak isterseniz, siyah çayın demli kısmından cam bir kaseye koyarak pamuğu çaya batırıp gözlerinizi bu pamukla pansuman yapın. Bu işlemi günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Göz nezlesi için papatya çayı da kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı papatya attıktan sonra 10 dakika demlendikten sonra hazırladığınız çayla gözlerinizi yıkayabilirsiniz.

Göz nezlesi için bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı gül yaprağı koyup, soğuması için bir tarafa bırakın. Ilık hale gelince gül yapraklarını süzün. Elde ettiğiniz su ile gözlerinize pansuman yapabilirsiniz.

Göz nezlesi için rezene de kullanabilirsiniz. Rezene gözler için harika bir bitkidir. Rezenenin çayını içtiğiniz gibi hazırladığınız çayla gözlerinizi pansuman da yapabilirsiniz.