Göz tembelliği, gözde ve göz sinirinin yapısında hiçbir bozukluk olmamasına rağmen bir gözün diğer göze göre daha az görmesi ya da her iki gözün de olması gereken normal sınırının altında görmesi durumuna denir. Görme, doğuştan öğrenilen bir yetidir ve beynimizin gelişmesi ile birlikte görme yeteneğimiz de gelişir. Büyüdükçe ve beynimiz geliştikçe daha çok ayrıntı görmeye başlarız ve daha net görürüz.

Eğer bu durumun önüne geçen bir durum meydana gelirse, yani bir göz daha az görüp diğeri daha iyi görüyorsa ya da iki göz de olması gerekenden daha az görüyorsa görmede bulanıklık meydana gelir ve göz tembelleşmeye başlar. Bunu engellemek için sürekli bir şeylerle ilgilenmek, bol bol bulmaca çözmek, ayrıntılara dikkat etmek önemlidir. Erken teşhis edilen göz tembelliğinin tedavisi çok basittir, gözlük ihtiyacı var ise hastaya bir gözlük verilir ve iyi gören göz korunur, diğer gözün ise zamanla iyileşmesi sağlanarak aradaki fark kapatılır.

Göz tembelliğinin tedavisinde cerrahi müdahale uygulanmaz. Bu hastalar göz egzersizleri ile tedavi edilir ve göz tembelliğinde beslenmenin büyük önemi vardır. Doğru beslenme göz tembelliğinin önüne geçer ve alınan vitaminler gözde iyileşmeyi hızlandırır. İlk 10 yaşta görme tembelliğinin tedavisi çok daha kolaydır ve gözdeki tembellik kısa bir süre içinde giderilebilir. Gözün ortoptik tedavisi yani fizik tedavisi ile gözdeki tembellik ortadan kaldırılır.