Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi yaşayan insanlar, mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer? sorusunun cevabını merak ederler. Bu evrenin yaklaşık olarak 2 veya 3 ay sürdüğü bilinir.

Dinlenme evresinde olan saç kökleri belli bir zamana geldiklerinde dökülmeye başlarlar. Bu zaman aralığı genellikle mevsim geçişlerine denk gelir. Dökülen kıl köklerinin yerine yeniden saçlar çıkmaya başlar. Böylece özel bir döngü içerisinde büyüme sağlanır.

En Çok Hangi Aylarda Saçlar Dökülür? 

Mevsimsel saç dökülmesi en çok Eylül ve Ekim aylarında belirgin hale gelir. Sonbaharın başlarına denk gelen bu dönemlerde yoğun bir dökülme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu dökülmeleri abartmanıza ya da herhangi bir korkuya kapılmanıza gerek yoktur.

Saç Dökülmesinin Mevsimsel Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi normalden daha fazla meydana geliyorsa ve bu dökülmeler 2 aydan daha uzun sürüyorsa mevsimsel bir durum söz konusudur.

Aynı zamanda saç derisinde kel lekeler meydana gelir. Bunun yanı sıra da saç incelmesi oluşur. Böyle durumlarla karşılaştığınız zaman mevsimsel dökülmelerin başladığını düşünebilirsiniz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?
Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur?

Bunun için belli bir zaman yoktur. Çünkü her insan farklı zamanlarda dökülmeden kurtulabilir.

Eylül ayında başlayan dökülmeler, birkaç ay boyunca kesintiye uğramadan devam edebilir. Bu tip dökülmelerin bilimsel olarak kanıtlanan bir durum olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer çok uzun bir süre boyunca bu durum devam ederse doktora görünmelisiniz.

Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesine iyi gelenler şunlardır:

  • Demir
  • Çinko
  • A vitamini
  • B kompleksi
  • Biotin
  • B12 vitamini
  • C vitamini
  • E vitamini
  • Esansiyel yağ asitleri

Bu vitaminleri günlük belirli dozda aldığınız zaman dökülmede düzelme veya azalma meydana gelir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Geri Çıkar Mı?

Bu dönemlerde dökülen saçlarınızın yerine yenileri çıkacaktır. Ancak bunun için saç köklerinizin canlı kalması çok önemlidir.

Her saç telinin belli bir ömrü vardır. Bu ömrü tamamladığı zaman dökülmesi gayet normaldir. Bunun için mevsimsel dökülmeleri yaşadığınız zaman endişe etmenize hiç gerek yoktur. Bu olay sayesinde saç sağlığınız korunmuş olur.