Özellikle bayan arkadaşlar için yazılan bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim, Hatta bilhassa elinden Fön, maşa, düzleştirici derken saçını süpürgeye çeviren bayanlar iyice okusun!

Saçınıza doğal parlaklık vermek isterseniz saçınızı ne sıcak ne soğuk, ılık suyla yıkamanız önerilir. Çünkü saçınızı sıcak veya kaynar suyla yıkarsanız saçınızdaki yağlar uçup gider. Yağlar elbette zararlı ama fazlası zararlı. Saçınızda az bulunan yağlar saçlara parlaklık ve doğal bir görünüm verecektir. Soğuk suyla yıkamanız da tavsiye edilmez.

Kimisinin saçına özeniriz. Onlar genelde genlerden kaynaklanan etmenlere bağlıdır. Yani tamamen anneden, babadan veya soydan gelmedir. Eğer kızıl saçlıysanız gerçekten şanslısınız. Genelde kızıl saçlılar doğuştan dolgun oluyor. Eğer saçınızın hacimli bir saç olmasını isterseniz düşük ısıda fön makinesi yardımıyla bu işi halledebilirsiniz.

Uzmanlar fön makinesinin son hızda çalıştırılmasının pekte birşey değiştirmedigini savunuyor. İsviçreli bilim adamları bunu araştırarak hepsinin aynı sürede kuruduğunu savunuyor. Sadece çok hızlı çalıştırınca daha fazla gürültü çıkardığını söylüyor.

Tarak kullanımı hakkında da birşeyler söylemeden geçmeyelim. Tarak en basit kurallardan olup günde 50 ile 100 arası saç dökülmesini sağlar. Hızlı hızlı taramak ise bu sayıyı daha üst seviyelere çekmek anlamına geliyor.

At kuyruğu ve örgü saça öyle çok zarar verirki inanın bu zararı bilseydiniz birdaha hayatta saçınızı at kuyruğu şekline sokmazdınız!

Son olarak uzmanlar Fön makinesini kullanmak yerine havluyu kullanmanızı. Eğer vaktiniz varsa saçınızı sadece havluyla kurutlamnızı öneriyor. Zira bu en sağlıklısı. Ve sağlıklı bir saç için balık ve kuruyemiş tercih edebilirsiniz.