Zencefil ve zerdeçal gibi bitkiler bizim hayatımıza biraz geç girmiş bitkiler. Tropikal bir bitki olduğu için bize ulaşması biraz zaman aldı ama mucizelerini öğrenenince vazgeçemez olduk. Mutfağında zencefil ve zerdeçal olmayan artık yoktur sanırım. Yoksa da mutlaka edinin ve hayatınızın içine dâhil edin. Faydaları o kadar çok ki anlat anlat bitmez ve hala faydaları araştırmalar dâhilinde.


Zencefili taze veya toz halinde görebiliyoruz. İster toz halinde kullanın ister taze olarak kullanın ama mutlaka kullanın. Toz halinde yemeklerinizin üstüne, salatanızın üstüne hafif serpiştirebilirsiniz. Hafif acı bir tadı var ayrıca acı sevenler baharat olarak yemeklerinde bir miktar kullanabilirler.

Peki, zencefil çayından haberdar mısınız? Zencefil çayının faydaları uzun bir liste halinde. Siz de elinize bir kalem kâğıt alın ve faydalarını not etmeye başlayın.


Kronik baş ağrısı çekenler, migren ağrısı çekenler bu ağrıyla bir türlü baş edemezler, karanlık bir ortam ararlar ve bu durum bazen sosyal hayatlarını bile olumsuz etkiler.

Zencefil çayı bu tarz kronik baş ağrılarına iyi gelir. Baş ağrısı kadar huzursuzluk veren diğer rahatsızlıklardan biri de baş dönmesidir. Tüm hayatınızı zindana çevirebilir. Baş dönmesi yaşayanlar lütfen zencefil çayını denesinler ve baş dönmesinin ne kadar azaldığını keşfetsinler. Şeker hastaları zencefil çayını kan şekerini düşürme konusunda kullanabilirler. Toksinleri atmada yardımcı olan zencefil çayı, terlemeyi de sağlayarak mikroplardan kurtulmamızı sağlar.

Ağrılı adet dönemi geçiriyorsanız bu dönemde zencefil çayından faydalanabilirsiniz. Zencefil çayını nasıl, ne dozda tüketeceğinizi araştırınız.

Zencefilin diğer bilgileri için zencefilin faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.