Zencefil faydaları ile bilinen son yıllarda kullanımı yaygınlaşan bir baharat türüdür. Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor ve düzenli tüketildiğinde faydaları daha çok ortaya çıkıyor.

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Nelere İyi Gelir?

 • Mide gazını alır
 • Bağırsak gazını söktürür
 • Mide bulantısını ve kusmayı azaltır
 • Bağırsak bozukluklarını ve ishali giderir
 • Öksürüğü azaltır ve keser
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Regl ağrılarını hafifletir
 • İştah açar
 • Metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi düzenler
 • Solunum yollarını rahatlatır ve açar
 • Kas ağrılarını azaltır
 • Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının etkilerini azaltarak tedaviye yardımcı olur

Zencefil, Bal ve Limon karışımı neye iyi gelir?

Tek başına onlarca faydası olan zencefilin faydalarını arttırmak için bal ve limon kullanabilirsiniz. Bağışıklık sitemini bu karışımla daha çok güçlendirebilirsiniz. Bu karışımda bulunan C vitamini, Flavonoit ve Felonik bileşenler kansere karşı ciddi koruma sağlar. Bu karışım diğer meyve ve sebzelerdeki antioksidanların açığa çıkmasını sağlar. Ek olarak ihtihap söktürür. Ateşi düşürerek terlemeyi azaltır. Hazmı kolaylaştırarak sindirime yardımcı olur. Zencefili bal ve limonla karıştırarak faydalı etkilerini arttırabilirsiniz.

Zencefil ödem attırır mı?

Zencefil güçlü bir ödem söktürücüdür. Kilo vermek isteyen ve ödem atmak isteyenler için zencefil kullanabilirsiniz. Ödem attırmak zencefilin faydaları arasında yer almaktadır.

Zencefil günde ne kadar tüketilmeli

Çok faydası olan zencefilin aşırı tüketilmesi her sağlıklı besinde olduğu gibi bu durumda da geçerlidir. Fazla tüketildiğinde safra taşına sahip bireylerde ağrıya sebep olabilir. Aşırı kullanılmasında kalp ritim bozukluklarına sebep olabilir.

Zencefilin Faydaları, Zencefil Neye İyi Gelir? - Zencefil Faydalari

Öksürük için zencefil nasıl hazırlanır? Öksürüğe Zencefilin Faydaları

Rendelenmiş 1 yemek kaşığı taze zencefili 2 bardak kaynar suya ekleyip, 10 dakika demleyin. Tok karnına içerek öksürük şikayetinizi azaltıp kesebilir.

Toz zencefil nasıl kullanılır?

Zencefil Tozu

Zencefil tozu özellikle idrar yolu enfeksiyonunda kullanılır. Süte ekleyerek tüketirseniz idrar yolu enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz.

Ilık suya 2 yemek kaşığı zencefil tozu eklerseniz migren ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Taze zencefil nasıl kullanılır?

Taze zencefili çiğ olarak tüketebilirsiniz ancak kolay tüketim için 1 bardak ılık veya soğuk suya rendeleyip içebilirsiniz.

Zencefilin Çayının Faydaları

Zencefil Çayının faydaları bilimsel araştırmalara göre, zencefil çayının içerdiği antioksidanlar sayesinde genel sağlık durumunu iyileştirmeye yönelik faydaları olabileceğini gösterir.

Zencefilin faydaları kadar çayının faydalayı saymakla bitmiyor. Zencefil çayı mideye iyi gelir. Mide ve bağırsak tahribatını ve tahrişini azaltır. Egzersiz sonrası kas ağrıları olmak üzere kas ağrılarını hafifletir. Soğuk kış günlerinde zencefil çayı vücut ısısının yükselmesine yardım eder.

Zencefil çayına limon ekleyerek antioksidan özelliğini arttırıp vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Vücut yağ yakmak hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Kolesterolü düşürür ve ayrıca normal kan şeker seviyesinin korunmasını sağlar.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil çayı hazırlamak için zencefilin dış kabuğunu soymalısınız. Bir bardak suya sarımsak dişi oranında zencefili ekleyin. Hazırladığınız zencefil eklenmiş suyu 10 dakika kaynatın.

Zencefil çayına bal ekleyip lezzetli hale getirebilirsiniz. Ayrıca bal ve limon ekleyerek zencefil çayının faydalarını arttırabilirsiniz.