8 saat diyeti yediklerinizi değil, yemek yediğiniz zaman diliminizi kısıtlamanıza dayalı olan bir diyet yöntemidir. Aralıklı oruç olarak da bilinmektedir. Kilo vermenin ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en kolay yollarından biridir. 8 saat diyetinde tüm tüketimler 8 saatlik bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilir. Geriye kalan 16 saatlik zaman diliminde de yiyeceklerden uzak durup, kalorisiz yiyeceklerle beslenilir.

8 Saat Diyetine Nasıl Başlanır?

8 saat diyet yapımı sağlık için oldukça faydalıdır. Kilo kaybını desteklediği gibi kan şekerini de düzenler. Beyin fonksiyonlarını arttırır, sağlığı iyileştirmesi ile insan ömrünü uzatır. 8 saatlik diyete başlamak için ilk olarak kişiler bu 8 saatlik zaman diliminin ne zaman olacağına karar vermelidir.

En çok tercih edilen yöntemlerden biri öğle ve akşam vakitleri aralığındaki zaman dilimidir. Kişiler 9-10 gibi kahvaltılarını yapıp, 17.00 gibi akşam yemeklerini yiyerek yeme pencerelerini kapatabilir. İki ana öğün yapılmaktadır. Bu ana öğünler arasında da ara öğünlere yer verilmesi önerilmektedir. Hayatlarınıza ve bedenlerinize en uygun olan saat dilimlerini seçerek diyeti uygulayabilirsiniz.

8 saat diyeti yaparken elbette tüm diyetlerde olduğu gibi programınızı devam ettirmeniz, sonuna kadar götürmeniz önemlidir. Aynı zamanda diyetin sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olursa buna hemen son vermeyi ve doktor tavsiyesi almayı da ihmal etmemelisiniz.