Naylon, sıklıkla kıyafetlerde ve eşyalarda da kullanılan sentetik bir elyaf türü olarak bilinir. Temizlemesi kolay bir malzeme olmasına karşın yağ bulaştığında acil olarak müdahale etmek önemlidir. Yağ, naylon üzerinde kuruduğunda iz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden naylon eşyanıza yağ bulaştıysa acil olarak naylondan yağ çıkarma önerilerini yerine getirmeniz gerekiyor.

Naylondan Yağ Lekesi Çıkarma

Naylon yağ lekesi temizleme işleminin acil olarak yapılması gereken bir malzemedir. Aksi halde naylon kumaş üzerinde yağ lekesiniz izi kalabilir. Fakat üzülmeyin, naylon kumaştaki yağ lekesinden kurtulmanın kolay yolları var.

Naylon kumaştan yağ lekesi çıkarmak için öncelikle lekeli bölgeye bir miktar bebek pudrası dökmelisiniz. Bu şekilde kumaşın 20 dakika beklemesine izin verin. Bebek pudrası yağı emme konusunda yardımcı olacaktır. Bebek pudrasını temizledikten sonra tekrar dökün ve yağ emme işlemi bitene kadar bunu tekrarlayın. Bebek pudrasının yağ emmeyi bıraktığına emin olduktan sonra bir kâse içerisinde toz deterjan ve suyu iyice karıştırarak bir macun elde edin. Macunu kumaşın üzerinde sürün ve 15 dakika bekletin. Daha sonra eski bir diş fırçası yardımıyla fırçalayıp durulayın. Yağ lekesi çıkmış olacaktır.

Şayet yağ lekesi temizleme sonrasında hâlâ naylon üzerinde yapışkan veya yağlı bir his oluşuyorsa bu durumda yapmanız gereken işlemi tekrarlamaktır. İşlemi tekrarlamak yağın kalıcı olarak çıkması için yardımcı olacaktır.