Kek, ikindi çaylarında çocukların beslenme çantalarında gün arasında açlığı yatıştırmak için tercih edilen en tatlı atıştırmalıklardan biridir. Özellikle çocuklar tarafından kek sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Kekin kıvamı tam tutmadığı zaman kek kabarmaz, çörek gibi olur.

Lezzetli kek yapmak için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Kekinizin kabarmasını istiyorsanız, kıvamına dikkat edin. Kekin kıvamı akışkan olmalıdır. Kekin tüm malzemelerini koyduktan sonra kıvamı katı olursa sütle kıvamını akışkan bir hale getirebilirsiniz. Kekin kıvamı katı olduğu zaman kek kabarmaz, dolayısı ile içini boşaltmaz. Kek piştikten sonra hamurumsu olur.

Lezzetli bir kek yapmak için, keki tahta kaşıkla ve hep ayın yöne doğru karıştırın. Kekin kabarması için işlem sırasına dikkat edin. Lezzetli bir kek yapmak için öncelikle karıştırma kabının içine yumurta ve şekeri koyun. Yumurta ve şekeri köpük köpük oluncaya kadar çırptıktan sonra içine un ve kabartma tozunu eleyip koyun. Unu ve kabartma tozunu koyduktan sonra tahta kaşıkla aynı yöne doğru karıştırarak keke kıvam verin.

Kekin içinde yumurta kokusu duyuyorsanız ve bu kokudan rahatsız oluyorsanız içine bir iki damla limon koymak iyi olacaktır. Meyveli kek yapıyorsanız meyveleri unladıktan sonra kekin içine koyun. Böylece kekin içerisinde meyveler bir yere toplanmayacak ve güzel bir şekilde kabaracaktır.

Kekin kabarması için fırını önceden ısıtmanız gerekir. Kek orta derecede yavaş yavaş pişecektir. Kekinizin içini alarak kabararak pişmesi için 180 derecede pişirin. İyi bir kek için ilk 15 dakika fırının kapağını açmayın. Kek pişerken fırını sık sık açarsanız fırının içindeki ısı düşer ve kek istenilen kıvamda kabarmaz. Kekinizin piştiğini anlamak için içine kürdan batırabilirsiniz. Kürdan keke yapışmadan çıkarsa kek pişmiş demektir.