Pasta denilince insanın aklına muhteşem güzel lezzetler ve görsel şölen gelmektedir. Özellikle günümüzde görsellik hamur şekerlerle daha bir ileri boyutlara taşınmış durumdadır. Kurabiye tarifleri belli bir görüntüde ikram edilebilirken pastalar çok fazla çeşitlilikte sevenlerine sunulmaktadır. Pasta tarifleri ilk olarak çok eski dönemlerde balla tatlandırılmış ekmek tarzında kek ile başlamıştır. Sonraki yüzyıllarda özellikle Avrupa ve civarındaki kültürler pasta tarifleri üzerinde durmuş ve tarifleri çeşitlendirmiştir. Türk mutfağında sütlü tatlılar hep var olmuştur. Fakat pasta tarifleri, kremalı tatlılar kültürümüze sonradan girmiştir. Anadolu’nun bütün şehirlerine gitseniz muhakkak yemeklerin ardından ikram edilen bir tatlı bulunmaktadır. Bu tatlılar ya şerbetlidir ya sütlüdür ya da pekmez tarzı organik tatlandırıcılar ile yapılmaktadır.

Gerçi pastanın geçmişinde ekmeğin bal ve pekmez gibi tatlandırıcılar ile tatlandırılması bulunmaktadır. Pastalar günümüzde genellikle doğum günü, evlilik yıl dönümü ve benzeri özel günlerde daha özenle yapılmaktadır. Günlük yapılan pasta tarifleri özel günler için yapılanlara göre biraz daha farklı olmaktadır. Doğum gününde yapılan pastalar kişinin sevdiği bir şeyin şeklinde yapılıp süslenirken evlilik yıl dönümü gibi zamanlarda yapılan pasta tarifleri genellikle kalp şeklinde olmaktadır. Eski dönemlerde pastaların şekli ritüel bir önem taşımaktaymış. Kullanılan şekiller inanışlara ve efsanelere göre değişirmiş. Örneğin yuvarlak yapılan pastalar yaşam döngüsünü temsil etmek için kullanılırmış. Ayrıca tanrılarına şükran duygularını sunmak isteyen insanlar farklı pasta tarifleri yaptıkları eserleri sunarlarmış.

Anadolu’ya ilk pasta tarifleri anlatılanlara göre Hemşinli fırıncılar tarafından getirilmiştir. 19.Yüzyılın başlarında Rusya’ya giden Karadenizli vatandaşlar orada gördükleri çeşitleri ülkemizde yapmışlar ve zamanla tatlarının çok beğenilmesinden dolayı ülkemizde de yapılmaya ve tüketilmeye başlamıştır. Kültürümüzde bulunan sütlü tatlılar ve diğer tatlıların saltanatını alamasa da özel günlerde güzel bir görsellik sunmaktadır. Pasta tarifleri içinde bulunan krema, krem şanti, çikolata veya meyve aromaları harika bir lezzet sunmaktadır. Genellikle çikolataya düşkün olan çocuklar için çikolatalı, krokanlı pastalar yapılmaktadır. Biraz daha hafif bir tat olsun isteyenler için kara orman meyveli, frambuazlı, vişneli, muzlu pastalar tavsiye edilir. Ayrıca Alman pastası olarak isimlendirilen pasta çeşitleri ise oldukça hafiftir.